فرش نازک یا فرش ضخیم؟ مسئله این است
خرداد
فرش نازک یا فرش ضخیم؟ مسئله این است

فرش نازک یا فرش ضخیم؟ مسئله این است


زمان مطالعه : 4 دقیقه

موقع خرید فرش ماشینی که میشه، از سوالات مهمی تو سر ما میاد، مثل:
•    فرش نازک بهتره یا فرش ضخیم؟ 
•    اصلا چرا ضخامت فرش ها باهم فرق داره؟
•    ضخامت فرش تاثیری بر کیفیت فرش داره؟

جواب دادن به این سوالات کار متخصصین و کاربلدهای فرش ماشینیه. حالا ما اومدیم برای راحتی شما و داشتن خریدی بهتر و رضایت بخش تر، پاسخ این سوالات و هرچیزی که باید درباره ضخامت فرش بدونید رو در قالب یک مقاله براتون آماده کردیم.
پس این فرصت رو از دست ندید و با صف چند دقیقه وقت، هوشمندانه تر به خرید فرش ماشینی برید.

ضخامت فرش ماشینی

برای خیلی از افراد، ضخامت فرش خیلی مهمه. خیلی ها فکر می‌کنند هرچقدر فرش ماشینی ضخیم تر باشه، کیفیت و طول عمرش بیشتره. اما واقعیت چیه؟ چه چیزهایی کیفیت و ضخامت فرش رو تعیین میکنه؟
کیفیت و ضخامت فرش به سه چیز وابستگی داره:
1.    شانه فرش
2.    تراکم فرش
3.    الیاف فرش

•    الیاف فرش

الیاف فرش همان نخی است که در بافت گره های فرش ماشینی استفاده میشه. تنوع الیاف فرش ماشینی خیلی زیاده اما ما با بهترین اون کار داریم!
بهترین الیاف فرش ماشینی، الیاف اکریلیک هیت ست شده است. الیاف اکریلیک ویژگی های مثبت خیلی زیادی داره و همین باعث شده که بسیار محبوب بشه.
الیاف اکریلیک طی فرایندی خاص به الیافی تبدیل میشه که نه پرزدهی داره و نه حساسیت زاست. به این الیاف جدید، الیاف اکریلیک هیت ست گفته میشه. 
الیاف اکریلیک هیت ست ماندگاری و مقاومت بالایی داره. به همین دلیلم طول عمر زیادی میکنه. 
تو مقاله های قبلی به صورت مفصل درباره الیاف اکریلیک صحبت کردیم، اگه دوست داشتید بیشتر درباره این الیاف مرغوب بدونید، پیشنهاد میکنم اون مقاله رو هم مطالعه کنید. 

تراکم فرش

تراکم فرش ماشینی تعداد گره ای است که در یک متر از طول فرش زده میشه. هرچقدر تراکم فرش بیشتر باشه، فرش نرم تر و تو پر تره. 

شانه فرش

شانه فرش ماشینی هم تعداد گره ای است که در یک متر از عرض فرش زده میشه، حالا هرچقدر شانه فرش بیشتر بشه، فرش طرح و رنگ بهتری به خود میگیره و زیبا تر میشه. از طرفی شانه بالای فرش در تو پر بودن فرش هم تاثیر زیادی داره.

*** قبلا در باره شانه و تراکم فرش صحبت کردیم، اگه دوست داشتید، میتونید از این قسمت بهش سر بزنید***

چرا ضخامت فرش ها باهم متفاوته؟
هرچقدر شانه و تراکم فرش بیشتر باشه، باید ارتفاع نخ خاب کمتر گرفته بشه. به همین دلیل فرش هایی با شانه و تراکم بالا ضخامت کمتری دارند و به فرش های دستبافت شبیه ترند. 
گفتیم جنس الیاف فرش هم در ضخامت فرش تاثیرگزاره؟ اما چطوری؟ 
وقتی الیاف فرش هیت ست بشه، به دلیل متراکم شدن، ضخامتش کم میشه. به همین دلیلم هست که فرش 1200 شانه اکریلیک دارای ضخامت کمی است. 

فرش ماشینی ضخیم

فرش های ضخیم از نسل اولین فرش های ماشینی هستند که شانه و تراکم کمی داشتند و به همین دلیل ارتفاع نخ خاب اونها زیاد گرفته میشه و باعث تولید فرش های ضخیم میشد.یکی از فرش های ضخیم که امروزه هم در بازار فرش ماشینی وجود داره، فرش ماشینی 700 شانه است که به دلیل شانه و تراکم پایینش، ارتفاع نخ خاب اون حدود 10 میلی متر گرفته میشه.از اونجایی که فرش های ضخیم شانه و تراکم پایینی دارند، قیمت مناسبت تر و ارزان تری نسبت به فرش های نازک دارند و همین باعث فروش زیاد آنها شده است. 

فرش ماشینی نازک

بعد از رشد صنعت فرش ماشینی، فرش ماشینی با شانه و تراکم های بالاتر تولید شد. فرش هاس 1200 یا 1500 شانه! 
از آنجایی که دست طراح فرش در فرش با شانه بالا باز بود، طرح و نقش این دسته از فرش ها بسیار متنوع است. از طرفی دیگر نیاز نیست برای حفظ کیفیت فرش، ارتفاع نخ خاب زیاد گرفته شود. به همین دلیل ارتفاع فرش های نازک کم بوده و بیشترین تمرکز بر زیبایی طرح و نقش فرش است. 
فرش ماشینی نازک به عنوان فرش های لوکس و تزیین بشمار میره و برای هر فضایی مناسب نیست. از طرفی وزن کمی داره و به راحتی قابل حمل و جابجاییه  و همین باعث محبوبیت اون شده. 

فرش نازک بخریم یا فرش ضخیم؟

گفتیم هرچقدر شانه فرش ماشینی بیشتر باشه، ضخامت فرش کمتره. مثلا فرش های 1500 شانه یا 1200 شانه به ترتیب ضخامت 6 میلی متری و 8 میلی متری دارند. این مدل فرش ها به دلیل ظرافت بالایی که دارند، بیشترین تمرکز بر زیبایی فرش و تاثیر آن بر دکوراسیون خانه است. از طرفی اگر بخواهند ارتفاع نخ خاب فرش رو بالاتر بگیرند، نخ ها بر روی هم تا شده و از جلوه و زیبایی فرش کم میکنه. 
فرش ماشینی ضخیم شانه و تراکم کمتری داره. مثل فرش های 700 شانه و 1000 شانه که به ترتیب دارای ضخامت 11 میلی متری و 9 میلی متری هستند. تو این دسته از فرش ها میشه از نخ خاب با ارتفاع بیشتری استفاده کرد. 

حالا ما کدوم رو بخریم؟
این بستگی به مکان و فضایی که قصد استفاده فرش در آن را داریم، دارد. اگر قصد خرید فرش برای مکانی پر رفت و آمد را دارید که احتمال کثیف شدن فرش در آنجا زیاد است، بهتر است سراغ فرش های ضخیم یعنی فرش 700 یا1000 شانه بروید. اما اگر برای سالن پذیرایی خود فرش انتخاب می‎کنید، باید سراغ فرش ماشینی نازک برید. زیرا فرش ماشینی نازک جلوه و زیبایی محصور کننده ای داره و میتونه دکوراسیون خارق العاده ای برای شما بسازه. 

ارتفاع نخ خاب فرش های ماشینی

گفتیم که ارتفاع نخ خاب فرش به عوامل مختلفی بستگی داره، پس برای هر فرش ماشینی متفاوته. به همین دلیل ما لیستی از ارتفاع فرش های ماشینی برحسب شانه و تراکم اونها تهیه کردیم( با این فرض که همه آنها از جنس الیاف اکریلیک هیت ست شده باشه):
•    فرش ۵۰۰ شانه با ارتفاع نخ خاب ۱۲٫۵ میلی متر
•    فرش ۷۰۰ شانه با ارتفاع نخ خاب ۱۱ میلی متر
•    فرش ۱۰۰۰ شانه با ارتفاع نخ خاب ۹/۵ میلی متر
•    فرش ۱۲۰۰ شانه با ارتفاع نخ خاب ۸ میلی متر
•    فرش ۱۵۰۰ شانه با ارتفاع نخ خاب ۶ میلی متر
•    فرش های ماشینی ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه ابریشم گونه که کمترین میزان ارتفاع نخ رو دارند. این فرش ها با ارتفاعی حدود ۵ الی ۶ میلی‌متر جز نازک ترین فرش بشمار می‌روند. 

مکان مناسب برای فرش ماشینی نازک

باهم یاد گرفتیم که فرش ماشینی نازک ظرافت بالایی داره و بهتره برای جاهای کم رفت و آمد استفاده بشه. چرا؟ چون با پا خوردن عمرش کم میشه. 
بهترین مکان ها برای فرش نازک جایی است که فرش کمترین پاخوری را داشته و بیشتر برای جذاب تر کردن دکوراسیون فضا استفاده شده باشه. 

مکان مناسب برای فرش ماشینی ضخیم

فرش ضخیم برای افرادی مناسبه که دوست دارند سرتاسر خونشون رو فرش کنند. به همین دلیل باید سراغ فرش هایی ضخیم بروند که در برابر پاخوردن مقاوم هستند. 
پاخوردن فرش باعث دفورمه شدن فرش میشه و اگر ضخامت فرش کم باشه، به راحتی این اتفاق میوفته. به همین دلیل جاهایی که اختمال فشار یا رفت و آمد روی فرش زیاده، بهتره از فرش های 700 یا 1000 شانه استفاده بشه.  از طرفی اگر دوست دارید بیشتر بر روی فرش بشینید تا مبل، فرش ضخیم برای شما مناسب تره.  از فرش های ضخیم میتونیم تو آشپزخونه، اتاق خواب، اتاق کودک، سالن نشیمن یا حتی سالن پذیرایی و راهرو ها و... استفاده کنیم. برای فضاهای عمومی مثل مسجد یا حسینیه ها نیز بهترین انتخاب فرش ماشینی ضخیم است.

سخن آخر
ضخامت فرش به الیاف فرش، شانه فرش و تراکم فرش بستگی داره. اما هیچوقت نمیشه نسخه پیجید که کدوم فرش بهتر از دیگریه. بسته به کاربرد و مکانی که شما قصد خرید فرش برای اون را دارید و اطلاعاتی که باهم یاد گرفتیم، میتونید بهترین و ماندگارترین انتخاب رو رقم بزنید. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *