انواع فرش ماشینی فانتزی
مرداد
انواع فرش ماشینی فانتزی

انواع فرش ماشینی فانتزی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

فرش ماشینی در ایران تنوع بسیار زیادی دارد. هر طرح فرشی که در ذهنتان تصور کنید را می‌توان در بین طرح های فرش کاشان یافت. از آنجایی که سلیقه هر فرد طبق نیاز، سبک زندگی، فرهنگ و... تعیین می‌شود، فقط طرح فرش های سنتی پاسخگوی نیاز مردم نبود. به همین دلیل تولیدکنندگان فرش کاشان برای رضایت و خوشحالی بیشتر مشتریان خود، اقدام به تولید فرش فانتزی کردند. فرش فانتزی دارای طرح  و نقش کاملا امروزی است. اما برای هر فضایی مناسب نیست!
معمولا افراد از فرش فانتزی در آشپزخانه، اتاق خواب و اتاق کودک خود استفاده می‌کنند. استفاده از فرش فانتزی در سالن پذیرایی تنها در صورتی مجاز است که دکوراسیون خانه شما کاملا مدرن بوده و با طرح و نقش فرش فانتزی مدنظرتان هماهنگ باشد. از آنجایی که ما در قلب فرش جهان زندگی می‌کنیم، با تنوع زیادی در هر سبک فرش روبرو هستیم. اگر شما دوست دارید با انواع فرش فانتزی کاشان آشنا بشوید و یا بهترین فرش فانتزی کاشان را برای خانه خود انتخاب کنید، تا آخر این مقاله با ما همراه شوید. زیرا قرار است به صورت کامل تمام انواع فرش فانتزی کاشان را بررسی کنیم. 

انواع فرش فانتزی

•    فرش شنل

از محبوب ترین فرش های فانتزی که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده، طرح فرش شنل است. فرش شنل از نظر ظاهر و پرز شبیه به فرش ماشینی معمولی است. به همین دلیل از قالب فرش شنل برای طراحی بسیاری از فرش های ماشینی استفاده می‌شود. 
ویژگی های فرش شنل عبارتند از: 
    ظاهر آن شبیه به فرش های معمولی است.
    تنوع رنگی بالایی دارد.
    طرح و نقش آن بسیار زیاد است. 

بیشترین طرح فرش فانتزی که در بازار فرش ایران موجود است از نوع فرش شنل است.
از فرش شنل میتوان در اتاق خواب، اتاق کودک، اتاق های اداری و تقریبا هر جایی که دوست داشته باشید، استفاده کنید. 

•    فرش فریز
از جذاب ترین فرش های فانتزی و مدرن، فرش فریز است. فرش های فریز به صورت برجسته بافته می‌شود. فرش گل برجسته ماشینی که با طرح های سنتی بافته می‌شود، شباهت بسیار زیادی به فرش فانتزی فریز داشته و روند تولید آنها تقریبا شبیه به بهم است. 
شاید بپرسید پس چطور فرش فریز را از فرش ماشینی گل برجسته تشخیص دهیم؟ 
فرش های فانتزی از جمله فرش فریز دارای طرح و نقش خلوت و ساده است. فرش های سنتی گل برجسته دارای زمینه صاف و گل های برجسته است. در حالی که فرش فانتزی  فریز دارای زمینه برجسته و گل ها و طرح های تو رفته است. ( دقیقا برعکس فرش گل برجسته سنتی)

•    فرش شگی
نرم ترین فرش فانتزی که می‌توانید در بازار فرش پیدا کنید، فرش شگی است. فرش شگی دارای الیافی ضخیم تر و با ارتفاع بلند تر است. به دلیل ساختار این فرش،  دست طراحان فرش در طراحی فرش شگی بسته است. معمولا فرش شگی به صورت تک رنگ یا ترکیبی از چند رنگ به صورت شطرنجی تولید می‌شود. 

•    گلیم فرش
شاید تعجب کنید که چرا گلیم فرش در دسته فرش های فانتزی قرار گرفته است. از آنجایی که گلیم فرش ها با استفاده از دستگاه های امروزی بافته می‌شود، در دسته بندی فرش های فانتزی قرار می‌گیرد. 
یکی از انواع فرش فانتزی کاشان ، گلیم فرش است. گلیم فرش بدون پرز بوده و دارای قیمت کمتری نسبت به بقیه فرش های فانتزی است. 
در واقع نخ خاب یا همان پرز فرش در گلیم فرش حذف شده و به همین دلیل با هزینه کمتری تولید شده و دارای قیمت کمتری هستند. 
گلیم فرش در انواع طرح فانتزی، هندسی و مدرن تولید شده و به دلیل جذابتی که به فضا می‌دهد دارای طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا هستند. 

•    گلیم گبه فانتزی
پل ارتباطی که گلیم را به فرش دستبافت تبدیل کرد، گبه ها هستند. گبه دارای تنوع طرح و نقش بیشتری نسبت به گلیم ها و همچنین دارای نخ خاب و پرز هستند. 
تنوع طرح و نقش گبه های فانتزی زیاد بوده و در آنها می‌توان طرح های بته جقه، افشان، لچک و ترنج و طرح های سنتی را نیز مشاهده کرد. 

•    گلیم گبه عشایری
گبه های عشایری با گبه های معمولی تفاوت دارند. در گبه های عشایری از نقوش عشایری و رنگ های لاکی و سورمه ای استفاده شده و معمولا با همین دو رنگ طراحی می‌شوند. 

•    گلیم جاجیم
فرش فانتزی جاجیم از انواع فرش های فانتزی است که با الهام گرفتن از فرش های دستبافت طراحی شده اند. خیلی از افراد گلیم را با جاجیم یکی می‌دانند. اما باهم تفاوت هایی دارند. برای مثال جاجیم دارای ضخامت کمتری بوده و نازک تر از گلیم است. 
جاجیم به صورت طرح طرح بافته شده و بعد بهم دوخته می‌شود. در حالی که گلیم فرش به صورت یکجا بافته می‌شود. 
تنها شباهت جاجیم به گلیم بدون پرز بودن آن است. 

•    فرش سه بعدی
فرش های سه بعدی فانتزی با طرح فرش های فریز یا شنل بافته شده و با تکنیک های برجسته سازی به صوت سه بعدی شده اند.
از آنجایی که فرش سه بعدی فانتری دارای زیبایی محصور کننده ای است میتوان از آن در هر جایی که دوست دارید مانند اتاق خواب، اتاق کودک، سالن پذیرایی و... استفاده کرد.

•    فرش کودک
از جذاب ترین و پر فروش ترین طرح فرش فانتزی کاشان ، فرش کودک است. فرش اتاق کودک باید طبق سلیقه کودک شما انتخاب شود. معمولا بچه ها از طرح های عروسکی و طرح فرش های رنگا رنگ و جذاب خوششان می‌آید.
 از طرفی فرش اتاق کودک باید به آن حسی خوب و انرژی بدهد زیرا کودک ما زمان زیادی را برروی آن می‌گذراند. 
طرح فرش کودک کاشان نیز دقیقا همینطور است. 
خوشبختانه فرش کودک کاشان به صورت ضد حساسیت بافته می‌شود که مشکلی برای پوست حساس فرزندان ما نداشته باشد. 
فرش کودک کاشان در انواع ساده، گل برجسته یا فریز، شنل و... بافته می‌شود و شما میتوانید طبق سلیقه فرزندتان بهترین آن را خریداری کنید.

ما با تمام انواع طرح های فانتزی فرش کاشان آشنا شدیم. حال شما می‌توانید طبق نیاز و سلیقه خود بهترین آنها را صاحب شوید.
 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *