انواع طرح فرش ماشینی
فروردین
انواع طرح فرش ماشینی

انواع طرح فرش ماشینی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

من توی این مقاله از تاثیر رنگ فرش صحبت کردم که ممنون میشم لینک مربوط به اهمین رنگ فرش رو بهش بدید.

چند نوع طرح فرش ماشینی در بازار وجود دارد؟

طرح و نقش فرش ماشینی از مهم ترین دلایلی است که ما را مجذوب به خرید آن فرش می‌کند. از طرفی طرح و نقش فرش باید با دکوراسیون و سبک خانه ما ست شود تا یک محیط جذاب و زیبا را برای خود فراهم کنیم. زیبایی فرش ماشینی بقدری مهم است که باعث شده طراحان فرش ماشینی هرروز در حال تلاش برای ایجاد طرح های زیبا خارق العاده جدید باشند. اما چند نوع طرح فرش تا به امروز ابداع شده است؟ تاثیر طرح فرش در قیمت فرش چقدر است؟ چه سبک طرح فرشی برای چه دکوراسیونی مناسب است؟ در این مقاله به پاسخ تمام این سوالات می‌پردازیم. پس اگر می‌خواهید زیباترین و هماهنگ ترین فرش ماشینی مناسب با دکوراسیون خانه خود صاحب شوید، با من همراه باشید.

طرح فرش و دکوراسیون خانه

با وجود اینکه طرح فرش هایی زیادی در بازار فرش ماشینی وجود دارد اما همه آنها برای هر خانه ای مناسب نیست. شما باید طرح فرش خود را بر اساس سبک و رنگ دکوراسیون خانه خود انتخاب کنید. 

طرح فرش دکوراسیون مدرن

وقتی سبک خانه شما مدرن است طرح های اصیل و سنتی برای آن مناسب نیست. از طرفی رنگ های گرم و تند برای سبک مدرن انتخاب مناسبی نیست. شما باید از طرح فرش افشان با رنگ های سرد مانند کرم، آبی کم رنگ و طوسی و.... برای خانه خود انتخاب کنید. فرش کهنه نما و فرش چهل تکه نیز از انتخابات زیبا و منحصر بفرد برای خانه شماست.

طرح فرش و دکوراسیون کلاسیک

اگر سبک خانه شما کلاسیک است دست باز تری در انتخاب رنگ و طرح فرش دارید. برای مثال یک فرش لچک و ترنج دار با رنگ های گرم سبک سنتی و اصیل ایرانی را در خانه شما پررنگ می‌کند. البته انتخاب رنگ فرش بسته به رنگ مبلمان و میزان بزرگی خانه نیز مرتبط است. برای مثال اگر خانه بزرگی دارید با انتخاب فرشی گفتیم فضای خانه شما دنج تر و دوستانه تر می‌شود. اما اگر خانه کوچکی دارید، فرش افشان با رنگ سرد مانند آبی و کرم بسیار مناسب تر است. زیرا باعث بزرگتر دیده شدن خانه شما و دلبازی محیط اطرافتان می‌شود.

انواع طرح فرش 

طرح فرش های زیادی برای فرش ماشینی وجود دارد و البته هر روزه نیز طراحان مجرب فرش ماشینی، طرح های زیبا و جدید دیگری نیز بر این طرح ها می‌افزایند. در ادامه با مشهور ترین طرح های فرش ماشینی آشنا می‌شویم:
•    طرح آثار باستانی و ابنیه اسلامی
فرش ماشینی با طرح آثار باستانی شامل طرح هایی از نقوش و طرح های عمارت ها  و کاشی کاری های مکان های تاریخی است. از جمله این فرش ها میتوان فرش با طرح تخت جمشید، فرش با طرح مسجد شیخ لطف الله اصفهان و... را نام برد.

•    طرح شاه عباسی
نقش اصلی طرح شاه عباسی را گل شاه عباسی ایفا می‌کند. بسته به تلفیق این گل با طرح های دیگر، انواع مختلف فرش شاه عباسی تولید می‌شود. مانند:
o    شاه عباسی لچک ترنج
o    شاه عباسی افشان
o    شاه عباسی درختی
o    شاه عباسی شیخ صفی
o    شاه عباسی جانوری
o    شاه عباسی هفت رنگ

•    طرح افشان
مشهور ترین طرح در بازار فرش طرح افشان است که با هر سبک دکوراسیون نیز هماهنگ می‌شود. طرح افشان شامل شاخ و برگ هایی که که به صورت افشان و پخش طراحی شده است و طرح افشان به صورتی است که انگار کل شاخ و برگ ها بهم متصل هستند. طرح افشان از پر تقاضا ترین طرح های بازار فرش ماشینی است.

•    طرح اسلیمی
فرش های اسلیمی معمولا با گردش منظم نقش های اسیلیمی مانند دهان اژدها که ار معروف ترین طرح اسلیمی نیز است، به وجود می‌آید. معمولا طرح های اسلیمی در قاب فرش تکرار می‌شود. طرح اسیلمی نیز با ترکیب با دیگر طرح ها انواع مختلفی را ایجاد می‌کند. مانند:
o    سلیمی بندی
o    اسلیمی افشان
o    اسلیمی کهکشانی
o    اسلیمی لچک و ترنج 
o    و ...

•    طرح اقتباسی 
طرح اقتباسی برگرفته از طرح مرز ها و کشورهای همسایه است و دلیل این نام گزاری نیز همین الهام گرفتن از طرح و مرز کشور ایران و کشورهای همسایه است.

•    طرح بته ای یا بته جقه
طرح فرش بته ای معمولا برای فرش های دستبافت کاربرد دارد و تولید آن محدود به کشور ایران نمی‌شود. 

•    طرح بندی یا واگیره ای
وقتی یک جزء کوچک از طرح فرش در جهات مختلف طول و عرض تکرار بشود و با استفاده از گیره بهم متصل شوند را طرح بندی یا واگیره ای می‌نامیم.

•    طرح ترکمن
اگر فرش با استفاده از نقشه های ذهنی بافته شود، طرح ترکمن است و در گروه طرح هندسی نیز قرار دارد.

•    طرح درختی
نقش اصلی این طرح را درختان و گل و بوته ها بازی می‌کنند. بسته به اینکه حیوان در نقش وجود دارد یا شکارچی در حال شکار حیوان است و یا آب برکه در میان فرش نقش دارد یا نه، فرش درختی را نام گزاری های مختلف می‌کنیم.

•    طرح شکارگاه
شکار و شکارچی جز جدا نشدنی از این طرح است که بیشتر برای فرش های دستبافت نیز کاربرد دارد.

•    طرح گل فرنگ
نقش اصلی این طرح را انواع مختلف گل بازی می‌کنند. در طرح گل فرنگ ، گل هایی مانند گل رز، گل فرنگی، گل چند پر در رنگ های متخلف شاد و گرم مانند صورتی، نارنجی و قرمز، وجود دارد.

•    طرح گلدانی 
طرح گلدانی شامل یک گلدان با انواع گل و برگ و شاخه که گاهی اینقدر بزرگ است که کل فرش را در بر می‌گیرد و گاهی کوچک که چندین بار در فرش تکرار می‌شود.

•    طرح خشتی
طرح خشتی فرش را به واحد ها یا خشت های هم اندازه تقسیم می‎‌کند که گاهی طرح تمام خشت ها یکی و گاهی طرح خشت ها کاملا از یک دیگر متفاوت است. یک فرش خشتی می‌تواند تمام طرح های فرش را در خود بگنجاند و یک گنجینه اصیل از هنر ایرانی باشد.

•    طرح محرابی
همانطور که از نامش پیداست طرح محراب را در دل خود دارد که با گلدان ها و گل و برگ های زیبا تزیین شده است. انواع طرح محرابی نیز به صورت زیر است:
o    محرابی قندیلی
o    محرابی گلدانی
o    محرابی درختی

•    طرح هندسی
کل فرش طرح هندسی با اشکال هندسی و خطوط زاویه دار طراحی شده است.

•    طرح عشایری
طرح های عشایری به صورت ذهنی و توسط عشایر بافته می‌شود. از ویژگی هایی این نوع طرح که باعث متمایز شدن آن از بقیه طرح ها نیز شده؛ عدم وجود قرینگی در طرح آن است.

•    طرح تلفیقی
گاهی با تلفیق طرح های مختلف فرش، طرح فرش های خارق العاده ای به وجود می‌آید که آنها را طرح تلفیقی می‌نامند.

تاثیر طرح فرش بر قیمت

بعضی از طرح فرش ها از محبوبیت بیشتری نسبت به بقیه طرح ها برخوردار است. برای مثال طرح افشان از محبوب ترین طرح هاست که با گذشت دهه ها از ورود آن به بازار فرش ماشینی، همچنان پر رونق و پر تقاضا است. اما طرح فرش بر قیمت فرش ماشینی تاثیر زیادی ندارد. بیشترین تاثیر بر قیمت فرش ماشینی را الیاف فرش و شانه و تراکم فرش دارد.طرح فرش خانه خود را بر اساس رنگ قالب و دکوراسیون خانه خود انتخاب کنید. دقت کنید که فرش هایی پر رنگ با رنگ های شاد زود چشم را خسته می‌کند. برای اطلاع از تاثیر رنگ فرش میتوانید مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید تا در کنار طرح زیبا، رنگ زیبا و مناسبی نیز برای خانه و اتاق خود انتخاب کنید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید