انواع فرش ماشینی
مرداد
انواع فرش ماشینی

انواع فرش ماشینی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

با صنعتی شدن هنر فرش و ظهور فرش ماشینی، انبوه بسیار زیادی از این محصول تولید شده و روانه بازار فرش ماشینی می شود. فرش ماشینی بر اساس فاکتورهای دسته بندی میشود، که شامل:

1- انواع فرش ماشینی از نظر مواد اولیه
2- انواع فرش ماشینی بر اساس تعداد شانه و میزان تراکم
3- انواع فرش بر اساس طرح و نقش
4- و در نهایت انواع فرش براساس شرکت تولید کننده

تنوع انواع فرش ماشینی براساس الیاف فرش

نخ و الیاف مورد استفاده برای بافت فرش ماشینی از الیاف مصنوعی است، انواع مختلف الیاف مصنوعی با کیفیت های گوناگون وجود دارد، متداول ترین الیاف مورد استفاده برای بافت فرش:

1- نخ اکرولیک (اکرولیک هیت ست شده)
2- پلی استر
3- تک نخ
4- بی سی اف
5- ورجین یا ورژن

فرش های که با نخ اکرولیک بافته می شوند دارای بهترین کیفیت و استحکام را دارند، نخ اکرولیک مانند پشم و پنبه نرم است و هیچ زبری و مواد پلاستیکی ندارد. کیفیت این نخ به گونه ایست که فرش های تولید شده با آنرا به عنوان فرش دستبافت گونه مینامند. فرش های که با نخ اکرولیک تولید می شوند از نوع بهترین ها هستند و در زمان خرید فرش با خیال آسوده اقدام به خرید آن نمائید.

types-of-machine

ویژگی های نخ اکرولیک اصل

نخ اکرولیک اصل بوی مواد نفتی یا پلاستیکی نمی دهد.
همانند پنبه نرم است و حس زبری و چسبندگی ندارد
انواع فرش ماشینی برحسب تعداد شانه و تراکم:

فرش های ماشینی دارای توع بسیار زیادی در تعداد شانه و تراکم هستند، کمترین میزان تعداد شانه مربوط به فرش های 500 شانه و بیشترین آن مربوط به فرش های 1500 شانه است. همچنین کمتریم میزان تراکم 2100 و بیشترین آن 4500 میباشد.

 در بازار فرش ماشینی فرش 700 شانه دارای تراکم 2100 و 2550، فرش 1000 شانه دارای تراکم 3000، فرش 1200 شانه دارای تراکم 3600 و در نهایت فرش 1500 شانه با تراکم 4500 تولید می شود. انتخاب تعداد شانه فرش ماشینی بسته به نوع کاربرد آن و میزان هزینه ایی که افراد در نظر گرفته اند و سلیقه هر شخص متفاوت است. تعداد شانه بر کیفیت ظاهر فرش و تراکم فرش به کیفیت و استحکام فرش تاثیر مستقیم دارد.

نکات مهم درباره تعداد شانه و تراکم

افزایش تعداد شانه و تراکم سبب نازک تر شدن فرش شده و فرش فشرده و متراکم میشود، به همین دلیل در خانه های شلوغ و پر رفت و آمد فرش های 1200 شانه و 1500شانه انتخاب خوبی نمی باشد.

بهترین فرش برای فرش جهیزیه فرش های با تعداد شانه بالا همچون فرش 1500 شانه است. برای محیط های پر رفت و آمد و مکان های عمومی نظیر مساجد فرش های با تعداد شانه و تراکم پایین نظیر 700 شانه انتخاب خوبی خواهد بود.

انواع فرش ماشینی از نظر طرح و نقش

به دلیل استفاده از ماشین آلات بافندگی انواع فرش ماشینی با تنوع و طرح های مختلف تولید می شوند. کلا دو نوع نقشه در تولید فرش ماشینی استفاده میشود:

1- فرش های با طرح کلاسیک
2- فرش های با طرح مدرن

types-of-machine

طرح و نقش کلاسیک فرش ماشینی

از نقوش موجود در طرح های سنتی نظیر طرح ترنج، طرح ترمه و ... در بافت فرش کلاسیک استفاده میشود. این نوع فرش ها برای مکان ها و خانه های بزرگ انتخاب خوبی هستند.

طرح و نقش مدرن فرش ماشینی

طرح های جدیدی هستند که به صورت ساده و یا طرح های نظیر حیوانات و گل ها کلا فرش های فانتزی و فرش های ترک می باشند.

فرش های مختلفی در مجموعه فرش مدرن قرارمی گیرند که شامل:

*فرش های پرز بلند مانند فرش شگی
*فرش های برجسته مانند فرش شنل
*فرشهای ترک
*فرش های پرز کوتاه یا فرش فریز
*فرش بدون پرز یا گلیم فرش
*فرش چاپی یا کلاریس
*فرش عروسکی یا فرش کودک

بهترین کف پوش برای اتاق خواب، فرش راه پله و فرش آشپزخانه و راه رو فرشهای مدرن هستند. برای مکان های پر رفت و آمد مانند اتاقها از فرش کلاسیک با قیمت بالا استفاده نکنید، گلیم فرش نیز یکی از انتخاب های خوب برای محیط های پر رفت و آمد است زیرا به راحتی قابل شستشو بوده دارای قیمت مناسبی است و وزن کمی دارد و به راحتی قابل حمل است.

 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *