انواع طرح اصیل فرش تبریز
اردیبهشت
انواع طرح اصیل فرش تبریز

انواع طرح اصیل فرش تبریز


زمان مطالعه : 4 دقیقه

اصل فرش تبریز دارای طرح های بسیار گسترده و متنوعی است که با ترکیب رنگ های جذاب و الیاف مرغوب، منجر به خلق اثر هنری جذابی به نام فرش تبریز شده است. شورای جهانی صنایع دستی عنوان شهر فرش را به شهر تبریز داده که نشان از کیفیت و تنوع اصل فرش تبریز است. از آنجایی که زیباترین طرح فرش هاس دستبافت متعلق به شهر تبریز است، در این مقاله می‌خواهیم انواع طرح فرش تبریز را به صورت کامل برری کرده و زیباترین آنها را طبق سلیقه خود انتخاب کنیم. آشنایی با انواع طرح اصل فرش تبریز به همه ما کمک می‌کند تا هنگام خرید فرش دستبافت در کنار زیبایی که انتخاب می‌کنیم، فرش اصل را نیز خریداری کنیم تا از کیفیت و ماندگاری آن مطمعن باشیم. 

طرح های معروف اصیل فرش تبریز

طرح و نقش یک فرش تنها دلیلی است که افراد را به فرش جذب می‌کند. زیبایی فرش در کنار الیاف مرغوب و کیفیت فرش است که باعث فروش و شهرت فرش می‌شود. یک فرش هرچقدر که با الیاف مرغوبی بافته شده باشد اما اگر طرح و نقش ان دلنشین نباشد، زود شکست خورده و از بازار فرش خارج می‌شود.
از طرفی آنچه باعص جذابین دکوراسیون خانه یا دفتر کار ما می‌شود، طرح و نفش فرش است. در ادامه با زیباترین و معروف ترین طرح فرش های اصل تبریز آشنا می‌شویم تا دست ما در انتخاب و خرید فرش دستبافت تبریز بازتر شود. 
اصل فرش تبریز با طرح سالاری
طراح فرش سالاری، استاد سالاری بوده و به همین دلیل نیز به این نام معروف است. طرح سالاری از زیباترین طرح فرش دستبافت بشمار رفته که در گذشته تنها فرش های 50 رج به بالا با آن تولید میشد. اما امروزه برای فرش های 40 رج به بالا نیز کاربرد دارد. این پیشرفت در بافت و تولید اصل فرش تبریز با طرح سالاری باعث شد که فرش دستبافت با قیمت کمتر و بصرفه تر با طرح سالاری نیز برای همگان در دسترس و قابل خرید باشد.
اصل فرش تبریز با طرح هریس
یکی دیگر از طرح های اصل فرش تبریز ، طرح هریس است که متعلق به منظقه هریس در آذربایجان شرقی بوده و توسط هنرمندان و بافندگان این شهر ابداع شده است. اصل فرش تبریز با طرح هریس از خطوط و اشکال هندسی منظم طراحی شده که به فرهنگ و سلیقه مردم هریس باز می‌گردد. 
طرح هریس از قدیمی ترین طرح های فرش تبریز بوده که با گذشت سالیان سال همچنان در میان همگان محبوب و معروف مانده است. در گذشته به دلیل کوهستانی بودن منطقه هریس ، اصل فرش تبریز هریس با پشم فراوان و با ضخامت زیاد بافته میشد تا محیط را به خوبی گرم نگه دارد. امروزه این فرش با استفاده از الیاف مرینوس و رج 50 بافته می‌شود که ضخامت آن کاهش یافته و مانند بقیه فرش های تبریز دارای پرز کوتاه و کم ارتفاع است.
اغلب زمینه اصل فرش تبریز با طرح هریس از سه رنگ مشکی، مسی و کرم تشکیل شده است. 
اصل فرش تبریز با طرح ماهی
اصل فرش تبریز با طرح ماهی از لحاظ کیفیت و زیبایی حرف اول را می‌زند. از آنجایی که رنگ های تیره این فرش با نور زرد و سفید روشن شده است، می‌تواند یک انتخاب خوب برای سالن پذیرایی شما باشد.
اصل فرش تبریز با طرح علیا
از اصیل ترین فرش های تبریز ، فرش تبریز با طرح علیا است که نه تنها در بازار داخلی بلکه در بازار خارجی مانند بازارهای اروپایی نیز معروف و شناخته شده است. رنگ بندی و طرح این فرش تبریز اصل دارای زیبایی بینظیر و چشمگیری بوده و انتخاب هوشمدانه ای برای  فرش جهیزیه عروس نیز به شمار می‌رود.
اصل فرش تبریز با طرح نامی
به اصا فرش تبریز با طرح نامی، فرش تبریز زیرخاکی نیز گفته می‌شود. این طرح نیز از اصیل ترین طرح های اصل فرش تبریز بوده و دارای زیبایی خیره کننده ای است. در کل طرح این مدل فرش، از جام و ظرف های مختلف استفاده شده که باعث شناخته شدن و محبوبیت این فرش تبریز شده است. تقارن طرح و نقش فرش در این فرش تبریز اصل حرف اول را می‌زند. تنوع رنگی و رنگ بندی طرح و نقش فرش تبریز بقدری جذاب و دیدنی است که هر آدمی را به سمت این فرش جذب می‌کند. اصل فرش تبریز با طرح نامی یک انتخاب هوشمندانه برای فرش درب ورودی خانه یا محل کارتان خواهد بود.
رنگ های بژ، سدری و زیتونی از رنگ های خاص این فرش تبریز است که حالتی زیر خاکی به آن داده است. از طرح های بارز این فرش تبریز ، آثار و ابنیه باستانی و نقش شاهان و شخصیت‌های ادبی و شعرای گذشته ایران است که به زیبایی و اصالت آن می‌افزاید.
اصل فرش تبریز با طرح گنبد
ار دیگر طرح های اصل فرش تبریز ، طرح گنبد است که در آن رنگ های آبی و لاکی حرف اول را می‌زنند. چله این فرش تبریز از جنس ابریشم بوده که هم به افزایش ظرافت و زیبایی آن و هم به رج بالای 50 آن منجر شده است. این تعداد رج و ظرافت بالا باعث خیره کننده بودن و جذابیت فرش تبریز طرح گنبدی شده است. در حاشیه این مدل از فرش تبریز ترکیبی از گل و نوار به کار رفته که باعث جذابیت بیشتر فرش تبریز شده است. 

اصل فرش تبریز طرح گلستان
در این فرش تبریز اصل از طرح های متعددی استفاده می‌شود که باعث جذابین و خاص بودن فرش شده است. فرشی جذاب و ظریف که هنر دست بافندگان ماهر تبریز بوده و زیبایی خارق العاده ای به خانه شما می‌بخشد. 
اصل فرش تبریز طرح خطیبی
اگر بخواهیم از زیباترین فرش های تبریز صحبت کنیم، باید به سراغ اصل فرش تبریز با طرح خطیبی برویم. زیبایی و ظرافت این فرش چشم هر فردی را به خود جذب می‌کند. اغلب برای بافت این فرش تبریز از الیاف ابریشم و مرینوس استفاده می‌کنند که در زیباتر کردن طرح و نقش موثر بوده و چشمگیری فرش را افزایش می‌دهد.
اصل فرش تبریز گل ابریشم
بافندگان فرش تبریز در بافت فرش های گل ابریشم مهارت زیادی داشته و آثار خارق العاده ای را خلق می‌کنند. 

دیگر طرح های اصل فرش تبریز

•    طرح لچک و ترنج
•    گلدانی
•    شاه عباسی
•    بته جقه ای
•    گلدانی
•    درختی
•    محرابی
•    قندیل دار
•    حیوان‌دار
•    شکارگاه
•    هراتی
•    شاخ و برگی
•    گلفرنگ
•    بندی خشتی یا قاب‌ قابی
•    منظره‌ بافی
•    قاب‌ قرآنی 
•    قش‌ های هندسی
•    مستوفی (کل فرنک مستوفی)
•    اسلیمی ترنج دار
•    اسلیمی لچک دار
•    نقش ماهی یا هراتی
•    مینا خانی
•    تصویری
•    باغی یا گلستانی
•    تصاویری از مساجد
•    کاخ های باستانی
•    صحنه های نبرد و ویرانه 
•    شعرهایی از شاعران بزرگ مانند سعدی، حافظ، عمر خیام، فردوسی و شهریار 

ویژگی های اصل فرش تبریز

ما برای خرید فرش دستبافت هزینه های زیادی را می‌پردازیم. به همین دلیل باید در هنگام خرید فرش، کاملا فرش را بررسی کنیم تا فرش اصل و مرغوبی را صاحب شویم. حال می‌خواهیم با یکدیگر ویژگی های فرش تبریز اصل را بررسی کنیم تا در هنگام خرید آن، هوشمندانه عمل کنیم.
•    فرش تبریز اصل با گره ترکی بافته شده است.
•    دارای طرح و نقشی زیبا و دقیق است.
•    طرح و نقش های متنوع بوده و تکراری یا کپی شده از دیگر مناطق کشور نیست.

معروف ترین طرح فرش تبریز اصل

معروف ترین طرح فرش اصل تبریز که از گذشته تا به امروز همیشه محبوب و مشهور بوده است، طرح ماهی یا هراتی است. دلیل اینکه به این طرح، طرح هراتی نیز گفته می‌شود این است که برای اولین بار در هرات کشور افغانستان بافته شده است. فرش تبریز طرح ماهی با زمینه مرجانی از معروف ترین طرح های فرش تبریز است.
بررسی نقشه ماهی
نقشه ماهی از تکرار طرح گل‌هایی به دست می‌آید که دور آنها را برگ‌هایی نوک تیز گرفته است. بعضی این طرح ها شبیه به ماهی‌هایی است که در یک دریاچه شنا می‌کنند. ایده اصلی این طرح بسیار ساده و جذاب است و در عین حال تکرار طرح، دست قالیباف را باز گذاشته تا خلاقیت خود را نشان دهد و مجبور نباشد که همیشه یک طرح ثابت را ببافد.

قیمت اصل فرش تبریز
قیمت فرش دستبافت تبریز مانند فرش ماشینی به ابعاد فرش، طرح فرش، جنس الیاف فرش و.... وابسته است. در مورد فرش های دستبافت یک استثنا وجود دارد. آن هم این است که فرش دستبافت مانند فرش تبریز با کهنه تر شدن ارزشمند تر شده و گرانبها تر می‌شوند. مهم ترین عامل قیمت‌گذاری و تعیین کیفیت فرش تبریز رج‌شماری است که معیار اصلی به شمار می رود. اگر می‌خواهید راجب به رج و رجشمار فرش اطلاعات بیشتی کسب کنید به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید. 
رنگ آمیزی اصل فرش تبریز
ویژگی بارز و متمایز کننده فرش تبریز از بقیه فرش ها، رنگ های بکار رفته در آنهاست. صباغی یا رنگرزی دومین مرحله از تولید فرش در تبریز است که قدمت آنها به 200 سال پیش باز می‌گردد. رنگ های اصل فرش تبریز در تنوع بسیار بالا در همین صباغی ها تولید می‌شود. تنوع رنگی فرش تبریز  بقدری گسترده است که بعضی از رنگ های استفاده شده در فرش هنوز نامی ندارند. نا گفته نماند که 80% از اهمیت و شهرت فرش تبریز به رنگ و نوع بافت آن باز می‌گردد. 
پیشرفت های فرش تبریز اصل
با گذشت زمان و افزایش تجربه بافندگان و تولید کنندگان اصل فرش تبریز ، شاهد نوآوری ها و پیشرفت هایی در این زمینه هستیم که باعث جذابیت بیشتر فرش تبریز شده است. مانند:
•    نمایش عمق فرش
در فرش تبریز جدید از ویژگی عمق و پرسپکتیو در طرح آن است که باعث متمایز شدن فرش تبریز اصل از بقیه فرش ها شده است.

•    استفاده از رنگ برای فضا بندی
از تحولات جدید فرش تبریز اصل استفاده از رنگ برای پر کردن فضاهای خالی فرش است که طراحان با به کار گیری رنگ‌های دارای هارمونی و هماهنگی با طرح فضاهایی خاص، طرحی خاص و خارق العاده را خلق می‌کنند. این دسته طرح ها در طرح های زیرخاکی مشاهده می‌شود.

•    دور گیری
بافندگام اصل فرش تبریز از ابریشم کرم یا سفید برای دورگیری گل ها و برگ های فرش استفاده می‌کنند که باعث افزایش جلوه فرش تبریز شده است.

•    بکار گیری سایه روشن در فرش
از دیگر خلاقیت های اضافه شده در بافت اصل فرش تبریز ، استفاده از سایه ها با ترکیب رنگ های مختلف است. استفاده نا محدود از رنگ‌های هم خانواده و ایجاد سایه روشن باعث القای عمق می‌شود. تعادل بین رنگ های سرد و گرم فرش نیز از پیشرفت های فرش تبریز اصل است که با استفاده از این سایه و روشن‌ها در گل‌ها و متن حالتی برجسته به نقوش می‌دهد. این روش توانسته گل‌ها را طبیعی تر کند. 

قدیمی ترین فرش تبریز

قدیمی ترین فرش دستبافت تبریز در قرن دوازدهم در اندازه شش متری بافته شده که دارای رج 55 نیز بوده و به قالی نفیس تار و پود ابریشم با زمینه کرک پشم معروف است. در حال حاض این قالی به عنون دارایی خصوصی بشمار رفته و تا به حال هشت موزه معروف جهان پیشنهاد خرید آن را داده اند. این فرش حتی پیشنهادی یک میلیون یورویی برای خرید را نیز داشته که آن را رد کرده است. نمونه ای مشابه همین فرش در اندازه 9 متری در موزه ایران وجود دارد که از لحاظ سلامت و زیبایی و کیفیت از نسخه اصلی شش متری پایین تر است. فرش تبریز اصل دستبافت از زیباترین و هنرمندانه ترین آثار هنری ایرانی بوده که در سرتاسر دنیا شهرت و خواستار دارد. آشنایی با انواع طرح فرش تبریز اصل به ما هنگام خرید، ایده های بیشتری می‌دهد تا در زیباسازی محیط خانه یا محل کار خود هوشمندانه تر عمل کنیم. 
 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *