فرش ویسکوز چیست؟
مرداد
فرش ویسکوز چیست؟

فرش ویسکوز چیست؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

با افزایش جمعیت و رشد روز افزون تکنولوژی و افزایش نیاز افراد به کف پوش، الیاف صنوعی به دلیل تقاضای بالا جایگزین الیاف طبیعی گردید تا نیاز تمامی افراد برآورده گردد. به دلیل افزایش قیمت فرش دستبافت و پایین بودن سرعت تولید آن، فرش ماشینی به عنوان جایگزینی مناسب که در مقایسه با آن دارای قیمت پایین تر و سرعت تولید بالاتر، همچنین دارای تنوع رنگی بالاتر و طرح های متنوعی است پا به عرصه صنعت فرش گذاشت. در صنعت فرش ماشینی هم ازالیاف صنعتی و هم از الیاف طبیعی برای تولید فرش ماشینی استفاده میشود یکی از الیاف طبیعی که کاربرد بالایی در صنعت فرش ماشینی دارد، نخ ویسکوز است، در ادامه به معرفی الیاف نخ ویسکوز و فرش ویسکوز و ویژگی های آن می پردازیم.

الیاف ویسکوز 

الیاف تشکیل دهنده نخ ویسکوز از مواد طبیعی مانند الوار درخت، ذرات کاه گندم و برنج، تفاله نیشکر و ... بدست می آید و در طی پروسسه ایی به الیاف مورد نظر تبدیل میشود. یکی از فرش های که از الیاف نخ ویسکوز تولید می شود فرش ابریشم مصنوعی است که دارای ویژگی های همچون لطافت و نرمی و عدم پرزدهی اشاره نمود. اما توجه به این نکته هم مهم است که در بافت فرشهای ویسکوز فقط از الیاف ویسوز استفاده نمیشود و از نخ پلی استر نیز استفاده میشود.

فرش ویسکوز

الیاف مورد استفاده در فرش ماشینی تاثیر مستقیم بر قیمت فرش و کیفیت فرش دارد. در این متن به معرفی نخ ویسکوز و فرش ابریشم مصنوعی که از آن تولید میشود می پردازیم. فرش ابریشم گونه مانند سایر فرشهای ماشینی است ولی بدون پرز و ضد حساسیت است و برای افرادی که از نظر ریوی دچار مشکل هستند و حضور پرز در خانه برای آنها ایجاد حساسیت می کند انتخاب مناسب میباشد. فرش های ابریشم نما دارای ظاهر براقی هستند به همین دلیل مشابه فرش های دستبافت ابریشمی هستند، به طور کلی این فرش ها بیشتر برای کاربردهای تزئینی و  افرادی که حساسیت بالایی دارند انتخاب خوبی میباشد.
 

viscose carpet

ویژگی و خصوصیات فرش ویسکوز

 در حال حاضر بهترین نوع الیاف برای بافت فرش ماشینی نخ اکرولیک 100% هیت ست شده است، نخ اکرولیک به دلیل داشتن استحکام و دوام بالا در برابر حرارت و پا خوردگی جهت تولید فرش های با کیفیت و ماندگار برای سالیان متمادی استفاده میشود. در مقایسه با الیاف اکرولیک، الیاف ویسکوز دارای کیفیت پایین تر و دوام بسیار پایین تری دارند ولی فرش های تولید شده با نخ ویسکوز دارای ظاهری براق هستند و برای مصارفی که کاربرد تزئینی دارند و مقاومت فرش مهم نیست و قیمت تمام شده آن نیز پایین تر است انتخاب خوبی است. الیاف فرش های ابریشم گونه نیز به دلیل ظرافت و لطافت بالا برای مصارف کاربردی مناسب نیست و طول عمر پایینی دارد و در اثر استفاده متداوم و شستشوی زیاد مستهلک می شود، ولی فرشهای اکرولیک با گذر زمان و استفاده بالا و در برابر مواد شوینده دچار مشکل نمی شود و برای سالیان متمادی قابل استفاده هستند. 

قیمت فرش ویسکوز

فرشهایی که از نخ ویسکوز و پلی استر تولید میشوند در مقایسه با فرش های که با الیاف اکرولیک هیت ست شده تولید می شوند دارای کیفیت پایین تری بوده و به همان میزان دارای قیمت پایین تری هم میباشند. فرش های نخ ویسکوز مانند فرش های ابریشم نما در مقایسه با فرش های اکرولیک دارای کیفیت پایین تر و در نتیجه طول عمر پایین تری هستند. ابعاد فرش ویسکوز و طرح های آن نیز به طور مستقیم بر قیمت فرش تاثیر می گذارند. به طور کلی قیمت فرش بسته به طرح آن، رنگ فرش و نوع الیاف به کار رفته، ابعاد فرش و ... مشخص میشود.
 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *