بازار صادرات فرش ماشینی چطور است؟
خرداد
بازار صادرات فرش ماشینی چطور است؟

بازار صادرات فرش ماشینی چطور است؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

فرش ایران از شهرت بسیار زیادی در سرتاسر دنیا برخوردار است. در ایران شهر کاشان به عنوان قلب فرش ایرانی شناخته می‌شود. به دلیل کیفیت فوق العاده فرش کاشان، تقاضای زیادی برای آن در بازارهای داخلی و خارجی وجود دارد. عرضه فرش ماشینی به بازار داخلی که بسیار آسان و قابل دسترس بوده وهمه ما با آن آشنا هستیم. اما عرضه فرش ماشینی به بازارهای جهانی نقاط قوت و ضعف و چالش هایی دارد که آشنایی با آنها به ما در فعالیت در این بازار کمک شایانی می‌کند. اما چگونه فرش ماشینی به کشورهای مختلف صادر می‌شود؟ 

صادرات فرش کاشان 

از آنجایی که فرش ماشینی کاشان با بهترین مواد اولیه و بروزترین دستگاه های بافندگی فرش تولید می‌شود، دارای کیفیت جهانی بوده و به عنوان بهترین و مرغوب ترین فرش ماشینی جهان شناخته می‌شود. خوشیختانه تقاضای بسیار بالایی برای فرش ماشینی کاشان از سرتاسر دنیا وجود دارد. اما صادرات فرش دارای چالش هایی است که این مسیر را کمی دشوار کرده است. 
بیاید اول جنبه خوب قصه را باهم بررسی کنیم. 
خوشبختانه کشورهای عربی همچون عربستان و دبی تقاضای زیادی برای فرش ماشینی کاشان داشته و از طریق دریا و راه آبی نیز سفارشات خود را تحویل گرفته و داد و ستد انجام دهند. به همین دلیل بازار صادرات فرش ماشینی کاشان بسیار پر رونق بوده و است. اما چالش هایی نیز دارد که در قسمت بعد باهم مرور می‌کنیم.
جنبه بد داستان 
خب همه ما می‌دانیم که ایران در تحریم بزرگی قرار دارد. از آنجای که مواد اولیه تولید فرش ماشینی در ایران تولید نشده و از کشورهای خارجی وارد می‌شود، این تحریمات باعث بالا رفتن هزینه های تولید و صادرات فرش ماشینی کاشان شده است. گاها هزینه تمام شده تولید یک فرش با هزینه عرضه شده برای صادرات تفاوت اندکی دارد. همین سختی های باعث شده که تولیدکنندگان فرش کاشان که سرمایه زیادی نداشته و یا نوپا هستند نتوانند فرش کاشان خود را به بازار های جهانی صادر کنند. یکی از مواردی که در قیمت موارد اولیه تولید فرش کاشان بسیار تاثیرگزار است، قیمت دلار و ارز است. با بالاتر رفتن قیمت ارز، قیمت مواد اولیه نیز بالاتر رفته و وارد کردن آنها و به تبع آن صادر کردن فرش ماشینی برای تولیدکنندگان فرش ماشینی کاشان سخت شده است.
همانطور که گفتیم کشورهای عربی و راه ارتباطی آسان ما با یکدیگر در رونق یافتن صادرات فرش ماشینی ایران به کشورهای مختلف کمک زیادی کرده و می‌کند. 

نکات صادرات فرش ماشینی 

صادرات فرش ماشینی نیازمند توجه و دقت به موارد زیادی است. برای مثال هر کشور براساس فرهنگ، سلیقه، دین و مذهب و شرایط اقتصادی خود فرش ماشینی خاص خود را در ابعاد مختلف نیاز دارد. توجه به همین نکته به ما در فروش بیشتر در بازارهای جهانی کمک زیادی می‌کند. در ادامه کشورهای مختلف و فرش ماشینی مورد نیاز آنها را باهم بررسی می‌کنیم.
•    صادرات فرش ماشینی به کشور افغانستان
جنگ و نابسامانی هایی که در این کشور وجود دارد باعث ایجاد شرایط اقتصادی سخت برای مردم این کشور شده است. به همین دلیل اغلب آنها تنها قصد پوشاندن زمین خود را با فرش داشته و به دنبال خرید فرش ارزان قیمت هستند. معمولا فرش های 330 شانه یا 450 شانه، فرش محبوب این کشور است. 
•    صادرات فرش ماشینی به کشور مالزی
از دیگر کشورهایی که تقاضای زیادی برای فرش ماشینی کاشان دارد، کشور مالزی است. مردم مالزی اغلب مسلمان بوده و فرش های طرح سنتی با رنگ های گرم مانند قرمز را دوست دارند. فرش ماشینی با طرح هندسی و یا طرح های خشتی فرش محبوب این کشور بوده و است. 
وارد کنندگان کشور مالزی فرش ماشینی کاشان را در دو سایز متفاوت سفارش می‌دهند: فرش سایز بزرگ برای محافل و سالن های بزرگ و فرش سایز کوچک مانند فرش ماشینی 12 متری برای منازل و خانه های شخصی.
فرش ماشینی 6 متری نیز از فرش های محبوب مردم مالزی است و عمدتا از این سایز فرش برای خانه های شخصی خود استفاده می‌کنند. 

•    صادرات فرش ماشینی به کشور ایتالیا
کشور ایتالیا به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم می‌شود که سلیقه آنها در فرش ماشینی با یکدیگر متفاوت است. تنها وجه مشرک هر دو بخش در طرح فرش مورد پسندشان است. مردم انتالیا شمالی و جنوبی هر دو علاقه مند به  فرش های طرح هندسی، فرش های خولت و بدون لچک و ترنح هستند. این نوع فرش ها در کشور ما به فرش افشان معروف است که زیبایی خیره کننده ای نیز دارد. و اما تفاوت سلیقه این دو بخش در چیست؟
مردم بخش شمال آنتالیا عاشق فرش های لایت هستند. فرش های کرم رنگ، نقره ای، طوسی و بژ از فرش های محبوب این بخش است. در حالی که مردم بخش جنوبی آنتالیا عاشق داشتن فرش های رنگ گرم مانند فرش های قرمز و لاکی هستند. 
معمولا فرش های ماشینی در سایز قالیچه ای مانند 1.5*1 و 2*2 پرفروش بوده و فرش ماشینی سایز بزرگ فروش و تقاضای زیادی ندارد.
•    صادرات فرش ماشینی به کشور هلند
مردم کشور هلند مانند مردم بخش شمالی آنتالیا عاشق فرش های لایت هستند. فرش ماشینی سایز بزرگ در این کشور تقاضای زیادی نداشته و بزرگترین فرش ماشینی که در این کشور استفاده می‌شود، فرش ماشینی 6 متری است. مردم هلند حتی در اتاق و سالن های بزرگ نیز از فرش های سایز کوچک استفاده می‌کنند.
•    صادرات فرش ماشینی به کشور عراق
امروزه فرش ماشینی در کشور عراق محبویت زیادی داشته و تقاضای زیادی برای فرش ماشینی کاشان دارند. مردم عراق عاشق فرش هایی هستند که خاب بلندی دارد و 500 الی 700 شانه هستند. فرش ماشینی گردویی یا قهوه ای سوخته در این کشور فروش زیادی دارد.
کشورهای خلیج فارس مانند قطر، عمان و اردن نیز بازار پررونقی برای فرش ماشینی ایران دارند. فرش های سایز استاندارد مانند فرش ماشینی 12 متری و فرش های سایز سفارشی مانند فرش های قواره بزرگ در این کشورها محبوب بوده و هرروز بر این محبوبیت اضافه می‌شود.
•    صادرات فرش ماشینی به کشور لبنان
مردم لبنان علاقه زیادی به فرش اصیل ایرانی دارند. برای مثال فرش های رنگ گرم مانند فرش لاکی، فرش سورمه ای و... از فرش های محبوب این کشور است. لبنانی ها فرش ماشینی کاشان را با طرح های ایرانی سفارش می‌دهند.
•    صادرات فرش ماشینی به کشور کویت
مردم کویت عاشق فرش های اصیل و قدیمی ایرانی هستند. آنها طرح و فرهنگ ایرانی را دوست داشته  و فرش ماشینی طرح اصیل را سفارش می‌دهند. فرش ماشینی ایرانی که طرح کمتری داشته و خلوت تر هستند در این کشور فروش بیشتری دارد.
•    صادرات فرش ماشینی به کشور چین
همه ما می‌دانیم که بازار جهانی درحال حاضر در دست کشور چین است. جمعیت کشور چین بسیار زیاد بوده و به همین دلیل تولید محصول با دستمزد کم در این کشور فراوان است. عرضه محصولات چینی در بازارهای جهانی باعث رکورد بزرگی در صادرات بقیه کشورها شده است. 
تنها محصولی که کشور چین نتوانسته بازار آن را بدست بگیرد، فرش ماشینی است. کیفیت فرش ماشینی کاشان بسیار عالی بوده و رتبه اول در سطح جهانی را در اختیار دارد.
با وجود اینکه کشورهای مختلف در تولید فرش تلاش کرده اند اما به دلیل نداشتن تجربه و سابقه در تولید فرش ماشینی نتوانسته اند فرش ماشینی با کیفیت را تولید کنند. کشور چین نیز از همین کشورها بوده و تقاضای زیادی برای فرش ماشینی کاشان دارد.
تاجران کشور چین علاقه زیادی به وارد کردن فرش ماشینی ایران داشته و تولیدکنندگان فرش ماشینی ایران نیز به صادر کردن فرش ماشینی به چین علاقه زیادی دارد. از همین رو رابطه ایران و چین در داد و ستد فرش ماشینی کاشان پررنگ است. فرش 12 متری 1200 شانه، فرش 6 متری و.... در کشور چین فروش زیادی دارد.

•    صادرات فرش ماشینی به کشور امارات 
از مهم ترین کشورهایی که علاقه زیادی به واردکردن فرش ماشینی دارد، کشور امارات است. بهترین فرش های ماشینی کاشان به کشور امارات صادر می‌شود. کشور امارات تقاضاکننده فرش ماشینی ایران و فرش دستبافت ایران هستند.
به دو دلیل فروش فرش ایرانی در کشور امارات رونق زیادی دارد:
•    رابطه بسیار خوب و قوی کشور امارات و ایران
•    ایرانیان زیادی که در کشور ایران زندگی کرده و خواستار فرش ماشینی اصیل هستند.
توجه تولیدکنندگان فرش ماشینی به سلایق مردم امارات. هرکشوری فرهنگ و سلیقه خاص خود را دارد و توجه به آن در عرضه محصول به آنها تاثیر زیادی دارد. رنگ های شاد و کرم ، رنگ های لاکی و سرمه ای نیلی و طرح های افشان و ترنج و طرح های‌نایین ، گلدانی و درختی از سلایق مردمان کشور امارات می‌باشد. از نظر سایز و ابعاد نیز مردم امارات سلیقه های مختلفی دارد. فرش های سایز کوچک مانند فرش 6 متری در منازل و اتاق ها، فرش های سایز بزرگ در کاخ ها و محافل بزرگ و مکان های مذهبی مورد استفاده قرار می‌گردد. 
مردم امارات کیفیت و مرغوبیت فرش برای آنها اولویت بوده و قیمت آن تاثیرچندانی در خرید آنها ندارد. برای مثال فرش های ابریشمی از فرش های محبوب کشور امارات است. 

•    صادرات فرش ماشینی به کشور عربستان 
با وجود اینکه مشکلات سیاسی حاضر باعث کم شدن ارتباطات ایران و عربستان شده، اما این کشور هیچ جایگزینی برای فرش با کیفیت ایرانی نخواهد یافت و از رونق صادرات فرش به این کشور کاسته نخواهد شد. عرضه فرش ماشینی و دستبافت به کشور عربستان مانند عرضه فرش در بازار بین المللی است. زیرا کشور عربستان جایگاه مذهبی پر رونقی داشته و مسافران زیادی به این کشور سفر می‎کنند. وجود فرش ماشینی کاشان در این کشور باعث دیده شده بیشتر این هنر ایرانی و رونق یافتن بازار صادرات فرش می‌شود.
•    صادرات فرش ماشینی به کشور بحرین
بحرین یکی از کشورهایی است که علاقه زیادی به وارد کردن فرش ماشینی ایران دارد. حدود 50 سال پیش ایران و بحرین باهم یکی بودند و همین نشانی از یکی بودن فرهنگ و سلیقه مردم این دو کشور است. فرش ماشینی و فرش دستبافت ایرانی در کشور بحرین فروش زیادی دارد. با وجود اینکه کشور بحرین از مهم ترین کشورهای مبادلاتی فرش ایرانی نیست اما در سال های اخیر حدود 10 میلیون دلار از بازار صادرات فرش برای ایران وجود داشته است. 
•    صادرات فرش ماشینی به کشور روسیه
صادر کردن فرش ماشینی و دستبافت ایرانی به کشور روسیه همیشه رونق زیادی داشته و دارد. روسیه از بهترین مکان ها از زمینه های مختلف مانند وسیع ترین کشور دنیا با داشتن 14 مرز زمینی و اتصال به دریای خزر ، دریای برینگ ، دریای ژاپن ،  دریای سیاه ، و دریای بالتیک یکی از  بزرگترین قدرت های اقتصادی ، نظامی و سیاسی دنیای امروز است. 
به دلیل بالا بودن هزینه های گمرکی فرش ماشینی ، بازار صادرات فرش ماشینی چه برای تولید کنندگان و چه برای تاجران کشور روسیه، کم رنگ شده است.
•    صادرات فرش ماشینی به کشور آذربایجان
کشور آذربایجان در شمال کشور ایران و حاشیه دریای خزر وجود دارد. حدود 200 سال پیش ایران و آذربایجان یکی بوده و بعد از جنگ ایران و روسیه ازهم جدا شدند. از همین رو سلیقه و فرهنگ مردم آذربایجان به مردم ایران بسیار نزدیک است. آذربایجان از کشورهایی است واردکننده فرش ماشینی و دستبافت ایرانی بوده و بازار پررونقی در این زمینه دارد. 
از آنجایی که طرح و نقش فرش ماشینی و دستبافت ایران خصوصا فرش کاشان متنوع و زیبا بوده و در رنگ های مختلف تولید می‌شود، مورد توجه مردم آذربایجان و گردشگرانی که به این کشور پا می‌گذارند قرار گرفته است. 

•    صادرات فرش ماشینی به کشور قزاقستان و ترکمنستان
حدود 70 درصد مردم کشور قزاقستان مسلمان بوده و بقیه آنها مسیحی هستند. حدود 500 سال پیش از میلاد کشور ترکمنستان با ایران یکی بود. در این کشور زبان فارسی محبوبیت زیادی داشته و در عشق آباد تدریس می‌شود. از آنجایی که این دو کشور از لحاظ فرهنگی ، دینی، مذهبی و سلیقه ای به ایران نزدیک هستند، بازار واردات فرش ماشینی پر رونقی داشته و باعث رونق گفتن صادرات فرش ماشینی و دستبافت به آنها شده است.

عوامل موثر در صادرات فرش ماشینی 
به صورت خلاصه 3 عامل در صادرات بیشتر فرش ماشینی به کشورهای مختلف تاثیر زیادی دارد:
•    توجه به سلایق کشور مقصد
•    شرکت در نمایشگاه های بین المللی
•    استفاده از مرغوب ترین موارد اولیه در تولید فرش ماشینی

چگونه می‌توان بازار صادرات فرش ماشینی را رونق داد؟

شاید این سوال برای که یا تولیدکننده فرش هستید و یا به فکر بهتر شدن شرایط اقتصادی کشورمان هستید، پیش بیاید. حال راهکار چیست؟
سیاست های افزایش فروش صادرات فرش ماشنی در کشورهای مختلف، متفاوت است. برای مثال در بعضی از فصل های سال کشورها دست به برگزاری نمایشگاه های بین المللی فرش ماشینی می‌زنند که یک سیاست افزایش فروش صادرات بوده و در کشور خودمان نیز انجام می‌شود. 
از آنجایی که از کشورهای مختلف برای دیدن از این نماشگاه ها به کشورما می‌آیند، ما باید انواع فرش ماشینی را برای هر سلیقه و فرهنگی در آستین خود داشته باشیم. به همین دلیل نیز تولیدکنندگان فرش ماشینی کاشان فرش ماشینی را در انواع بسیار زیاد طرح و رنگ تولید و عرضه می‌کنند و هر فرهنگ و نژادی می‌تواند فرش ماشینی مورد پسند خود را در اینجا بیابد. نماشگاه های بین المللی فضای سالم رقابتی را برای تولیدکنندگان فرش داخلی به وجود آورده و باعث رونق یافتن بازار صادرات فرش ماشینی می‌شود.

مراحل صادرات فرش ماشینی

برای صادر کردن فرش ماشینی به کشورهای مختلف ما نیازمند طی کردن مراحل زیر هستیم. شاید طی کردن این مراحل زمانبر و یا خسته کننده باشد اما قطعا به نتیجه آن می‌ارزد. اما این مراحل چیست؟
•    گرفتن کارت بازرگانی از اتاق بازرگانی شهرتان
•    اگر کالایی که شما عرضه می‌کنید باید به نوع خاصی تقسیم بندی شود، شما باید مجوز مخصوص به آن را نیز مشخص کنید.
•    انتخاب بهترین راه بازاریابی فرش ماشینی خود بعد از مشخص کردن کشور هدف خود
•    چگونه ارسال کردن پیش فاکتور برای خریدار محصول شما
•    مشخص کردن روش معاملاتی خود با تاجر 
•    مشخص کردن نحوه ارسال کالای خود به مرز کشور و بارنامه کردن محصول برای صادرات فرش های ماشینی
•    ثبت اطلاعات اظهارنامه صادراتی در گمرک با دریافت کد کاربری در سامانه 
•    طریقه اخذ مجوز های بهداشت و استاندارد برای تشریفات گمرکی
•    روش دریافت ضمانت نامه گمرکی از تاجران برای صادرات فرش‌های ماشینی
•    آشنایی با نحوه قیمت گزاری محصلات گمرکی
در کنار تمام مواردگفته شده شما نیازمند داشتن صبر و مشتری مداری زیادی هستید. شما با ارائه فرش ماشینی باکیفیت و خوش قولی هنگام ارسال به یک فرد مشتری مدار تبدیل می‌شوید. شما با طی کردن مراحل گفته شده می‌توانید فرش ماشینی خود به هرکشوری که بخواهید ارسال کنید.

سخن آخر
صادر کردن فرش ماشینی نه تنها باعث رونق گرفتن بازار فرش بلکه باعث رونق گرفتن اقتصاد کشورمان نیز می‌شود. فرش کاشان از فرش های باکیفیتی بوده که امروزه تقاضای زیادی برای آن درسرتاسر جهان وجود دارد و برند های مطرحی مانند قصر فرش از آن دسته عرضه کنندگانی هستند که در بازارجهانی نیز فعالیت می‌کنند. با توجه به موارد گفته شده شما نیز می‌توانید یک صادرکننده موفق در بازارهای جهانی فرش باشید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *