چه نوع فرش محرابی بخریم؟
خرداد
چه نوع فرش محرابی بخریم؟

چه نوع فرش محرابی بخریم؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

اگر به فرش های موجود در مساجد، حسینه ها و مراکز مذهبی دقت کرده باشید، حالتی شبیه به محراب دارند که باعث ایجاد یک نظم و هماهنگی در این مکان ها شده است. فرش محرابی به فرش سجاده ای نیز معروف است. در این مقاله ما با انواع فرش محرابی و قیمت آنها آشنا می‌شویم تا هنگام خرید فرش محرابی بهترین خرید و بیشترین رضایت را داشته باشیم.

فرش محرابی چه نوع فرشی است؟

محراب از کلمه مهرابه گرفته شده و به معنایی مکانی است که جهت قبله را به مردم نشان می‌دهد و محل عبادت و نمازگزاری امام جماعت است. فرش محرابی نیز طرحی شبیه به محراب دارد که هم جهت قبله را نشان می‌دهد و هم نظم و انضباط زیادی به محیط های مذهبی می‌دهد.

انواع فرش محرابی

فرش های محرابی سجاده ای به دو دسته تقسیم می‌شود که تفاوت آنها تنها در طرح و سبک آنهاست:

فرش محرابی
پرفروش ترین نوع فرش محرابی، فرش سجاده محرابی است زیرا هم جای مهر داشته و شکلی شبیه به محراب دارد که احساس خوبی به نمازگزاران می‌دهد.

فرش سجاده ای تشریفاتی
فرش های سجاده تشریفاتی دارای طرح های افشان و فانتزی هستند و جای مهر مشخصی ندارند. اما در ابعاد همان فرش محرابی تولید می‌شود.

قیمت فرش محرابی

قیمت فرش محرابی مانند تمامی فرش های دیگر به عوامل مختلفی مانند شانه و تراکم فرش، الیاف فرش، متراژ فرش و... بستگی دارد که امروز ک به تک آنها را باهم بررسی می‌کنیم.

عوامل موثر در تعیین قیمت فرش محرابی

شانه و تراکم فرش محرابی

شانه و تراکم فرش در ظرافت فرش، نرمی و لطافت فرش و زیبایی فرش تاثیرگزار است. اما شاید بپرسید اصلا شانه و تراکم فرش چیست؟ شانه فرش به تعداد گره هایی گفته می‌شود که در یک متر از عرض فرش زده می‌شود، گفته می‌شود. تراکم نیز به تعداد گره هایی که در یک متر از طول فرش زده شده، گفته می‌شود. هرچقدر شانه فرش بالاتر باشد، فرش ظریف تر است. بالا بودن تراکم نیز باعث نرمی فرش می‌شود. دقت کنید که همیشه تراکم فرش از شانه آن بیشتر است. هرچقدر شانه و تراکم فرش محرابی بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است.

برای محیط های پر رفت آمدی مانند مساجد و حسنیه ها بهتر از از فرش هی محرابی 700 شانه با تراکم 1200 یا 1500 استفاده کنید زیرا دوام و ماندگاری بالاتری نسبت به بقیه شانه و تراکم ها دارد.

الیاف فرش محرابی

مهم ترین عامل در تعیین کیفیت یک فرش، الیاف آن فرش است. الیاف های زیادی در بافت فرش محرابی استفاده می‌شود که با کیفیت ترین آنها تا به امروز، الیاف اکریلیک است. الیاف اکریلیک دارای ویژگی های زیادی است که باعث شهرت و محبوبیت آن شده است. برای مثال نوع هیت ست الیاف اکریلیک توانایی تحمل گرمای زیاد را تا 5 دقیقه دارد. از این رو هرچقدر الیاف فرش باکیفیت تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است. پیشنهاد می‌کنیم برای خرید فرش محرابی، فرش محرابی بافته شده با الیاف اکریلیک را انتخاب کنید.

وزن فرش محرابی

در گذشته هرچقدر وزن فرش محرابی شما بیشتر میشد قیمت آن نیز بالاتر می‌رفت. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی بافت فرش و الیاف های با کیفیت تر دیگر عامل وزن تاثیری در تعیین قیمت فرش ندارد.

ارتفاع نخ خاب فرش محرابی

ارتفاع نخ خاب فرش محرابی نتیجه عکس با شانه و تراکم فرش دارد. این به این معنا است که هرچقدر شانه  و تراکم فرش بالاتر برود، ارتفاع خاب فرش کمتر می‌شود. البته با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های بافندگی امکان بافت فرش با ارتفاع بیشتر و شانه و تراکم بالا نیز بوجود آمده که باعث بالاتر رفتن قیمت فرش محرابی می‌شود.

دستگاه های بافندگی فرش محرابی

هرچقدر دستگاه های بافندگی پیشرفته تر باشد، کیفیت فرش بیشتر و قیمت آن نیز بیشتر است. البته امروزه تقریبا تمامی دستگاه ها پیشرفته هستند و فرش های محرابی با کیفیتی نیز تولید می‌کنند.

ابعاد فرش محرابی

ارتفاع فرش محرابی 125 سانتی متر و عرض آن بسته به نیاز شما متغیر است. از 60 سانتی متر شروع شده به هر متری که شما بخواهید، موجود است. رول های آماده فرش محرابی معمولا 21 الی 25 متر است.

خرید فرش محرابی

شما می‌توانید انواع طرح و نقش فرش ها محرابی را در سایت ما مشاهده کنید و طبق سلیقه خود بهترین را انتخاب کنید. نگران تحویل آن هم نباشید، در کمترین زمان فرش محرابی به درب خانه شما ارسال می‌شود.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *