فرش ماشینی با چه مدل دستگاه هایی بافته می‌شود؟
اردیبهشت
فرش ماشینی با چه مدل دستگاه هایی بافته می‌شود؟

فرش ماشینی با چه مدل دستگاه هایی بافته می‌شود؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

تا به حال فکر کردید فرش های ماشینی به این بزرگی با چه دستگاه هایی بافته می‌شوند؟ یا مثلا دستگاه فرش 12 متری 1200 شانه با دستگاه فرش 700 شانه ، چه تفاوت هایی باهم دارند؟ دستگاه فرش از پارامترهایی است که در تعیین کیفیت فرش ماشینی تاثیرگزار است. فرش های ماشینی مرغوب و باکیفیت با دستگاه های با کیفیت و بروز بافته می‌شوند. 
در بحث امروز قرار است درباره دستگاه فرش صحبت کنیم و با بهترین دستگاه ها که بهترین فرش ها را نیز تولید می‌کنند، آشنا می‌شویم. پس با ما همراه باشید تا با اهمیت و میزان تاثیر دستگاه فرش بر کیفیت فرش به خوبی آشنا شوید.

بهترین دستگاه فرش موجود در بازار

در کل بهترین فرش های ماشینی با دو برند دستگاه فرش بافته می‌شوند. دستگاه های شرکت شونهر آلمان و شرکت وندویل بلژیک از بهترین دستگاه های بافندگی فرش ماشینی موجود در بازار است. اما بهترین آنها کدام است؟
بهترین فرش های ماشینی موجود در بازار که فرش کاشان است با دستگاه فرش شونهر بافته می‌شوند. تمام کارخانه جات و تولیدکنندگان فرش کاشان از بروز ترین و بهترین دستگاه فرش شونهر برخوردار هستند و بهترین فرش های ماشینی که سالیان سال می‌تواند برای شما عمر کند را تولید و عرضه می‌کنند. 
اگر به دنبال خرید فرش ماشینی با کیفیت هستید، به سراغ فرش هایی بروید که با دستگاه فرش شونهر تولید شده باشد. زیرا کیفیت و ماندگاری این دسته از فرش ها تضمینی است و بهترین برند های فرش از این دستگاه استفاده می‌کنند.

دستگاه فرش های موجود در دنیا

آلمان و بلژیک دو کشور قدرتمند در تولید دستگاه فرش با کیفیت هستند که همیشه باهم در حال رقابت بوده و هستند. از آنجایی که ایران به عنوان مهد فرش در جهان شناخته می‌شود، همیشه بهترین و بروز ترین دستگاه های فرش برای تولید فرش به کشور ما وارد می‌شوند. برای اول بودن در هر زمینه ای باید بهترین بود و تولیدکنندگان فرش ایرانی با برخورداری از بروزترین دستگاه های بافندگی فرش ماشینی ، این بهترین بودن را عرضه کرده و می‌کنند. برای مثال دستگاه فرش 1500 شانه تنها در ایران استفاده شده و حتی خود کشور بلژیک که تولیدکننده این دستگاه فرش است نیز به اندازه ایران از این دستگاه استفاده نمی‌کند. این نشان دهنده کیفیت کار فرش ماشینی ایران بخصوص فرش کاشان است که باعث شهرت و آوازه آن در سرتاسر جهان شده است. 
شاید بپرسید یعنی فقط آلمان و بلژیک تولیدکننده دستگاه فرش هستند؟ باید خدمتتان بگوییم که بله، در حال حاضر قدرتمندترین دستگاه هایی که ارزش خرید و استفاده در بافت فرش ماشینی را داشته باشد، در این دو کشور تولید می‌شوند. البته کشور ترکیه نیز سعی در تولید دستگاه فرش داشت اما نتوانست دستگاه فرش با کیفیت تولید کند و از این بازار حذف شد.
در ایران نیز تنها قطعات ماشین آلات فرش و ژاکارد های الکترونیک تولید شده و هنوز دستگاه فرش تولید نشده است. برای تولید دستگاه فرش با کیفیت نیازمند تکنولوژی و سرمایه زیادی هستیم که هنوز در کشور ما موجود نمی‌باشد. 

معرفی شرکت های تولید کننده دستگاه فرش
•    وندویل بلژیک 
وندویل یا Van de Wiele متعلق به کشور بلژیک بوده که در سال 1880 تاسیس شده است. این شرکت در زمینه تولید دستگاه فرش با کیفیت و دستگاه های نساجی مرغوب فعالیت دارد.
اسم این برند و شرکت در ایران شناخته شده است و به دلیل استفاده فراگیر از آن در بافت فرش ماشینی با کیفیت، همه فعالان حوزه فرش با ماشین آلات این شرکت آشنا هستند.
فرش ماشینی با کیفیت که به فرش دستبافت نیز شباهت زیادی داشته و به عنوان فرش ماشینی دستبافت گونه نیز شاخته می‌شود، با استفاده از دستگاه فرش ماشینی HCIx2 و HCIx3 تولید می‌شوند.

•    شونهر آلمان
شرکت شونهر در دهه گذشته سعی در افزایش فروش دستگاه های خود در ایران داشته و به دلیل ارائه خدمات جدید و جذاب رشد خوبی را نیز حاصل کرده است. برند شونهر دستگاه فرش های Face To Face تولید می‌کند.
دستگاه فرش تولید شده در شرکت شونهر دارای تنوع زیاد در بافت زمینه فرش ماشینی، سرعت بالا در تولید و اتوماسیون راحت تر نسبت به بقیه دستگاه های فرش موجود در بازار توانسته محبوبیت زیادی از تولیدکنندگان فرش را به خود جلب کند.
دستگاه فرش های متعلق به برند شونهر 
o    آلفا 300 
o    آلفا 320
o    آلفا 360 
o    آلفا 400
o    آلفا 500

این دستگاه های بافندگی فرش به مراتب دارای سیستم پیشرفته تر بای بافت فرش های جذاب و ظریف تر است. 
دستگاه بافت ریزبافت ترین و ظریف ترین فرش ماشینی
ریزبافت ترین فرش ماشینی موجود در بازار با استفاده از دستگاه فرش Alpha 500 XHDC  شونهر تولید می‌شود. این دستگاه از بروزترین تکنولوژی برخوردار بوده و قابلیت عرضه جذاب ترین فرش های ماشینی را با سرعت بالا در تنوع رنگ مختلف داراست. 
برای بافت فرش دستبافت گونه از دستگاه های 700 خارجی با نامهای:
•    HCP1 برای 8 رنگ
•    HCP برای 10 رنگ
•    HLX،CR
•    CRX1,2
•    CRT
•    و…

استفاده می‌شود. 

گلیم ها با چه دستگاه فرشی بافته می‌شود؟

گلیم ها با استفاده از دستگاه فرش ADR  بافته شده که 4 متر عرض دارد. از آنجایی که گلیم شانه و تراکم بالایی ندارد می‌توان آنها را با استفاده از دستگاه فرش ADR بافت. اما بافت فرش های ماشینی باکیفیت با استفاده از این دستگاه فرش مقدور و مناسب نیست. 

دیگر دستگاه فرش های موجود در بازار
•    دستگاه فرش UCL واندویل و CLP 320 شانه
•    دستگاه فرش 340 شانه فریز بافی RCI 
•    دستگاه فرش فریز ابریشم 400 شانه یا فرش گلیم 
•    دستگاه فرش گلیم متالیک دارUCL واندویل
•    دستگاه فرش 280 شانه شگی بافی و 500 شانه شنل 
•    دستگاه فرش CTM شونهر برای تولید شنل (مدرن برجسته) 

چرا توجه به دستگاه فرش مهم است؟ 

شاید بپرسید چرا اهمیت به دستگاه فرش اینقدر مهم و حیاتی است؟ کیفیت فرش ماشینی به موارد مختلفی مانند جنس الیاف فرش، شانه و تراکم فرش و آهار زنی و... وابسته است. شانه و تراکم فرش ماشینی توسط دستگاه فرشی که با آن بافته شده است، مشخص می‌شود. اگر به دنبال فرش ماشینی با کیفیت و ماندگار هستید که در کنار زیبا کردن خانه شما، باعث سیو سرمایه شما و جلوگیری از پرداخت هزینه مجدد تعویض فرش نیز شود، فرش ماشینی بافته شده با بروزترین دستگاه های بافندگی فرش را خریداری کنید. همچنین بعضی از این دستگاه ها برای بافت فرش تنها الیاف با کیفیت و بدون پرز را می‌پذیرد که باعث تضمین کیفیت فرش شما نیز می‌شود.

ما برای خرید فرش ماشینی هزینه نسبتا بالایی را می‌پردازیم. بهتر است هنگام خرید به تمام عوامل تاثیرگزار در کیفیت فرش خوب توجه کنیم تا یک فرش ماندگار با کیفیت را صاحب شویم. یکی از این موارد دستگاه فرش است که با آن به خوبی آشنا شدیم. با سوال کردن دستگاه فرشی که فرش ماشینی با آن بافته شده است، از کیفیت فرش ماشینی خود مطلع شوید. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *