با شمع ریخته شده روی فرش چیکار کنیم؟
اردیبهشت
با شمع ریخته شده روی فرش چیکار کنیم؟

با شمع ریخته شده روی فرش چیکار کنیم؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

جشن گرفتن از قسمت های قشنگ زندگی همه ماست. مخصوصا جشن تولد و جشن ازدواج. اما بعد از رفتن مهمون ها اگه روی فرش خونتون لکه های شمع آب شده ببینید، در یک لحظه خنده روی لبتون جمع میشه و از خودتون می‌پرسید: حالا چطوری پاکش کنم؟!
اگه راهکاری به ذهنتون رسید اما مطعمن نبودید که جواب بده، خواهشا اونو امتحان نکنید. چون پاک کردن لکه شمع از روی فرش کار ساده ای نیست و با یک اشتباه کوچولو ممکنه یک لکه روغنی موندگار روی فرشتون ایجاد بشه.
تو بحث این مقاله میخوایم روش هایی که میشه باهاش به سادگی و بدون دردسر لکه شمع روی فرش ماشینی رو از بین برد رو بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید تا با این راه حل های ساده و آسون آشنا بشید.

روش های از بین بردن شمع از روی فرش

روش های مختلفی برای از بین بردن لکه شمع روی فرش وجود داره. شما باید بسته به توانایی خودتون و البته نوع شمع ریخته شده روی فرش، مناسب ترین راه حل رو انتخاب و اجرا کنید.
•    پاک کردن شمع از روی فرش با استفاده از حرارت
حرارت میتونه شمع رو آب کنه و لکه ایجاد شده روی فرش رو از بین ببره. اما با چه دستور العملی؟
اول از همه شما به یک کاغذ یا حوله کاغذی و اتو یا سشوار نیاز دارید. حالا اون کاغذ یا حوله کاغذی رو لکه شمع روی فرش بزارید و با اتو یا سشوار به اون حرارت بدید تا شمع آب بشه. اتو یا سشوار باید در بالاترین درجه خودشون باشند. طبیعتا اتو حرارت بیشتری داره  و زودتر میتونه شمع روی فرش رو آب کنه. وقتی شمع آب بشه جذب حوله کاغذی یا کاغذ روی لکه میشه و از روی فرش جدا میشه.
دقت کنید که این روش وقتی جواب میده که لکه شمع روی فرش سرد شده باشه و شما موقع ریخته شدن پارافین روی فرش متوجه نشده باشید.

•    پاک کردن شمع از روی فرش با استفاده از سرد کردن
این روش برخلاف روش قبل با استفاده از سرد کردن لکه شمع انجام میشه. ما برای سرد کردن پارافین ریخته شدن روی فرش به یخ نیاز داریم. یخ ها رو روی لکه نگه میداریم تا کاملا سرد سرد بشه. بعد با یک وسیله تیز مثل چاقو پارافین سرد شده رو از فرش جدا می‌کنیم.
این روش هم وقتی لکه شمع تازه و گرمه و هم وقتی که لکه سرد شده، قابل اجرا و انجامه. 

•    پاک کردن اثر و باقی مونده لکه های شمع فرش
اگه بعد از استفاده از روش های بالا اگه هنوز اثری از شمع ریخته شده روی فرش بود، میتونید با استفاده از یک دستمال آغشته شده به الکل ایزوپرونیل استفاده کنید. دستمال رو به صورت ضربه ای روی لکه بزنید تا لکه پاک بشه. به هیچ وجه دستمال رو روی فرش نکشید چون به الیاف و رنگ فرش آسیب میزنه و باعث خسارت های بیشتری میشه. ضربه زدن روی لکه رو اینقدر ادامه بدید تا لکه کاملا از بین بره و پاک بشه.

•    از آمونیاک و تینر برای پاک کردن شمع از روی فرش استفاده کنید.
حالا اگه با استفاده از روش های بالا بازم لکه شمع پاک نشد و روی فرش موند، میتونید از یک دستمال و تینر یا آمونیاک استفاده کنید. یک پارچه یا دستمال سفید رو به آمونیاک یا تینر آغشته کنید و روش لکه فرش قرار بدید. حالا باید از اتو استفاده کنید. 
به این صورت که دستمال آغشته به آمونیاک و تینر رو روی لکه فرش قرار می‌دهیم و اتو رو با حرارت رو دستمال روی فرش قرار می‌دهیم تا لکه شمع روی فرش کامل از بین بره و هیچ اثری از اون نمونه. این کار رو اینقدر انجام بدهید تا لکه کاملا از بین بره. 

نتیجه گیری
پاک کردن شمع روی فرش نیاز به مهارت و تخصص و صبر داره. با استفاده از روش های گفته شده میتونید به راحتی لکه رو پاک کنید. اما اگه بخوایم بهترین روش برای پاک کردن لکه شمع روی فرش رو معرفی کنیم، گرم کردن و آب کردن پارافین ریخته شده روی فرشه. برای اینکار هم از یک تیکه کاغذ یا حوله کاغذی و اتو استفاده کنید. به همین راحتی لکه شمع روی فرش پاک میشه.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *