با فرو رفتگی های پایه های مبل و تخت روی فرش چیکار کنیم؟
خرداد
با فرو رفتگی های پایه های مبل و تخت روی فرش چیکار کنیم؟

با فرو رفتگی های پایه های مبل و تخت روی فرش چیکار کنیم؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

جابجایی مبلمان و تخت همیشه از اون دسته کارهای بدون هزینه برای تغییر دکوراسیون خونه بوده و هست. اما یکی از اتفاقاتی که ممکنه مارو بعد از جابجایی تخت یا مبلمان سوپرایز کنه، فرو رفتگی پایه های مبل و تخت روی فرشه. گاها وجود همین فرو رفتگی ها مارو از تغییر مکان تخت یا مبلمان پشیمون میکنه و یا تا مدت ها در معرض دید ما هست تا خودش کم کم محو بشه.
اما راه حل هایی وجود داره که میتونه خیلی سریع این فرو رفتگی هارو براتون رفع کنه. موضوع بحث امروزمون راجب همین راهکارهای ساده و کاربردی برای رفع فرورفتگی ناشی از پایه مبلمان یا تخت روی فرشه. 

از یخ استفاده کنید!

یک راهکار خیلی ساده برای رفع فرو رفتگی های فرش ماشینی ما استفاده از یخه. به اندازه ای که کل فرو رفتگی فرش پوشانده بشه، یخ روی اون قرار می‌دهید و بسته به میزان فرو رفتگی و ضخامت فرشتون میزارید از یک تا چند ساعت روی فرشتون بمونه. 
حالا با استفاده از یک چنگال یا دستتون ان الیاف هایی از فرش که بهم فشرده و چسبیده شده رو از هم جدا کنید. اگه میخواید مرحله دوم و سوم رو همزمان انجام بدید میتونید از جارو برقی با مکش زیاد استفاده کنید. جارو برقی هم الیاف های خوابیده شده رو بلند میکنه و هم رطوبت موجود در فرش رو کامل خشک میکنه. 
وقتی یخ کامل آب شد و الیاف ها رو از هم جدا کردید، باید رطوبت موجود در فرش رو خشک کنید. اینکار رو به وسیله پنکه، حوله و... میتونید انجام بدید. از این مرحله به راحتی نگذرید و اجازه ندید فرش به حال خود خشک بشه، زیرا این کار باعث پوسیدگی و آسیب بدتر به فرش شما میشه.

نکته: اگه فرو رفتگی فرشتون خیلی زیاده و نیاز به قالب های یخ بزرگ دارید، حتما قبل از استفاده از یخ زیر فرشتون حوله یا پارچه قرار بدید تا مبادا رطوبت تو دل فرش بمونه و یا آسیب های دیگه به لوازم خونتون وارد کنه.
حالا شاید بپرسید چطوری یخ میتونه اینقدر کارساز باشه و فرو رفتگی های فرش رو برطرف کنه؟ 
دلیل اینکه الیاف فرش ما تو رفتگی پیدا کرده، فشار زیاده. حالا ما با استفاده از یخ، رطوبت به این قسمت میدیم و باعث میشه فشارشون کم شه. حالا با استفاده از یک چنگال یا دستمون یا جارو برقی الیاف هارو بلند میکنیم و کل فشاری که بهشون وارد شده رو برطرف می‌کنیم.

از اتو استفاده کنید! 

اگه تکنیک یخ براتون کار ساز نبود، اصلا نگران نباشید. راه حل های دیگه داریم که شما رو از این فرو رفتگی های فرش خلاص میکنه. 
یکی دیگه از این راه حل ها استفاده از اتو بخاره. شما اتو رو پر از آب می‌کنید و رو بالاترین درجه قرار می‌دهید. حالا در 4 یا 6 سانتی متری فرشتون اتو رو نگه میدارید تا با حرارت و بخار گرم و مرطوب بشه. بعد از اینکه به اندازه کافی مرطوب شد با استفاده از جارو برقی یا حتی دستتون می‌تونید الیاف هارو بلند کرده و خشک کنید. 
دقت کنید که ما اتو رو روی فرش قرار نمیدیم. بلکه با فاصله از فرش نگه میداریم تا فرش با بخار و گرما مرطوب و نرم بشه.

از اسپری آب و سشوار استفاده کنید
اگه اتو بخار دم دستتون نبود و یا نخواستید از تکنیک یخ استفاده کنید، میتونید از بطری آب و سشوار که مکمل های خوبی برای گرم  و مرطوب کردن فرش هستند استفاده کنید. حالا چطور میشه ازشون استفاده کرد و فرو رفتگی های فرش رو برطرف کرد؟
 در قدم اول بیاید قسمت فرو رفته فرش رو با استفاده از اسپری آب کامل خیس کنید. بعد از اینکه کامل مرطوب شد، سشوار رو در گرم ترین حالت خودش قرار بدید و مستقیما روی قسمت فرو رفته بگرید تا گرم بشه و الیاف ها ازهم جدا بشند. حالا مثل موارد قبلی میتونید از یک چنگال یا دستتون هم برای جدا کردن الیاف ها استفاده کنید.
بعد از بلند شدن وبرطرف شدن فرو رفتگی، فرش رو جارو برقی بکشید تا مطمعن بشید کامل خشک شده و رطوبت داخل فرش نمانده است.

به همین راحتی میتونید فرو رفتگی های ناشی از پایه های مبل  و تخت رو از روی فرش ماشینی برطرف کنید. 

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *