با فرش چروک شده چه کنیم؟
خرداد
با فرش چروک شده چه کنیم؟

با فرش چروک شده چه کنیم؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

تا به حال شده بعد از شستشوی فرش ماشینی خود بینید قسمتی از فرشتان چروک یا شکسته و خم شده است؟ یا فرشی برای اتاق خوابتان بخرید که برای آن بزرگ باشد و مجبور باشید قسمتی از آن را تا بزنید تا اندازه اتاقتان شود؟ اگر با این موارد مواجه شده باشید حتما می‌دانید که این یکی از نا هماهنگ ترین اتفاقاتی است که در زمینه فرش رخ می‌دهد و گاها مارا نگران می‌کند. از آنجایی که برای هر گره ای گره گشایی وجود دارد، برای رفع این چین و چروک و شکستگی فرش ماشینی نیز راه حل دارد. اما این راه حل چیست؟ موضوع بحث امروز ما درباره همین راه حل است؛ پس با ما همراه باشید.

چه عواملی باعث شکسته شدن و چروک شدن فرش ما می‌شود؟

همانطور که گفتیم دو عامل در شکستگی و چروک شدن فرش ما تاثیرگزار است:
•    بد تا زدن فرش بعد از شستوشو
•    تا زدن فرش به جهت جا دادن آن بر روی زمین

راه حل برطرف کردن چروک فرش ماشینی

اول از همه باید بدانید که فرش ماشینی چروک یا شکسته شده هیچوقت به خودی خود صاف نمی‌شود. پس فرشتان را به حال خود رها نکرده و از روش های زیر برای برطرف کردن چروک از راه حل هایی که در ادامه باهم یاد می‌گیریم، استفاده کنید.
سهل انگاری در برطرف کردن چروک و شکستگی فرش باعث ماندگار شدن و دائمی شدن آن چروک ها می‌شود.
•    تا زدن فرش در جهت مخالف 
این روش به رول معکوس یا رول به پشت نیز معروف است. به این ترتیب که شما باید در جهت مخالف شکستگی یا چروک فرش، فرش ماشینی خود را رول می‌کنید. دقت کنید که در حین انجام این روش فرش ماشینی شما نباید هیچ صدایی بدهد. در صورت صدادار بودن این حرکت از انجام آن خودداری کنید.
•    قرار دادن جسم سنگین روی چروک فرش ماشینی
یکی دیگر از راه حل ها برای برطرف کردن چروک و شکستگی فرش ماشینی، قرار دادن یک جسم سنگین بر روی آن است. بهتر است فرش خود را مقابل آفتاب پهن کرده و جسم سنگین را روی آن قرار دهید تا به سرعت آن چروک رفع شود.
•    رفت و آمد روش قسمت شکسته شده یا چروک شده فرش ماشینی
از راه حل هایی که باعث برطرف کردن شکستگی و چروک فرش شما می‌شود، رفت و آمد روی فرش است. این روش به اندازه دو روش قبلی تاثیرگزار نیست و ممکن است در طولانی مدت تاثیرگزار باشد.

حال که با روش های برطرف کردن چروک و شکستگی فرش آشنا شدیم، وقت آن است که اطلاعاتمان را در این زمینه گسترش دهیم تا از چرو شدن فرشمان جلوگیری کنیم. 
چه فرش هایی بیشتر در معرض شکستگی و چروک شدن هستند؟
•    فرش هایی کاملا خشک که انعطاف کمی دارند.
•    فرش ماشینی که با الیاف پلاستیکی تولید شده باشد. اگر فرش ماشینی شما از جنس اکریلیک باشد، هیچوقت دچار شکستگی یا چروک نمی‌شود.
•    فرش های سفت که تراکم و بافت نامناسبی دارند.
•    فرش هایی که زیاد شستوشو شده اند.
•    فرش هایی که استحکام زیادی نداشته و به خوبی آهار زنی نشده اند.

حال شاید برایتان سوال شود، چه فرش هایی اصلا دچار شکستگی و چین و چروک نمی‌شوند؟ 
•    فرش های دستبافت
•    فرش هایی که با استفاده از الیاف پنبه ای یا اکریلیک بافته شده باشد.
•    فرش ماشینی که با شانه و تراکم مناسب و هماهنگ بافته شده باشد.
دقت به این موارد به ما در خرید فرش ماشینی با کیفیت کمک زیادی کرده و یک خرید رضایت بخش را برای ما رقم می‌زند.
خرید فرش ماشینی از یک برند مطرح و با سابقه که افراد زیادی از فرش ماشینی آنها راضی هستند به ما در خرید فرش ماشینی با کیفیت که دچار شکستگی یا چروک نشود، کمک زیادی می‌کند.

نکته مهم
بعضی از افراد برای رفع چین و چروک فرش، فرش ماشینی را به زمین میخ کرده و محکم می‌چسبانند. این روش روشی بسیار مضر برای بافت  فرش شماست و باعث ایجاد تنش در بافت فرش و تار و پود فرش شما می‌شود. هیچوقت فرش خود را به زمین میخ نکنید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *