چرا فرش پرز می‌دهد؟ راه رهایی از پرز فرش چیست؟
فروردین
چرا فرش پرز می‌دهد؟ راه رهایی از پرز فرش چیست؟

چرا فرش پرز می‌دهد؟ راه رهایی از پرز فرش چیست؟


زمان مطالعه : 4 دقیقه

از بدترین اتفاقات بعد از خرید فرش ماشینی نو، پرز دادن فرش است. وقتی ما برای لذت بردن از فرش جدیدمان روی فرش می‌نشینیم و با دنیایی از پرز روبرو می‌شویم واقعا ضدحال بزرگی است. همه ما ‌می‌دانیم که وقتی فرش نو و جدید است احتمال پرز دادن تا چند روز طبیعی است. اما مشکل از آنجایی شروع می‌شود که پرز دادن فرش ما بیشتر از چند روز طول می‌کشد و تمام لباس های مارا خراب می‌کند. اما امروز قرار است باهم دلایل بروز این پرز ها و راه هایی خلاصی از آنها صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید تا از شر این مزاحم های کوچولو راحت شوید.

پرز فرش چیست و اصلا چرا فرش پرز دارد؟

پرز فرش آن رشته های باریک و کوچک روی فرش است که به همه چیز می‌چسبد و به تمام لباس های ما می‌چسبد. وقتی فرش ماشینی جدید می‌خریم این خیلی طبیعی است که چند روزی پرز های فرش مهمان ما باشند. اما اگر چند هفته و چند ماه طول بکشد و هنوز هم این مهمان های ناخوانده در خانه ما باشند، دیگر کلافه شدن ما طبیعی است.

 فاکتورهایی وجود دارد که در صورت توجه به آنها هنکام تولید و بافت فرش، فرش پرزدار تولید می‌کند. ما باید با این فاکتورها آشنا باشیم و موقع خرید حتما از فروشنده در رابطه با آنها سوال کنیم تا از دیدن لباس های پر از پرز پیشگیری کرده باشیم. اما قبل از بررسی این فاکتورها به بررسی عوامل موثر در زیاد شدن پرز فرش صحبت می‌کنیم.

عوامل موثر در میزان پرز فرش ماشینی

جنس و کیفیت الیاف فرش ماشینی

الیاف فرش همان نخ فرش است که بیشترین سهم را در تعیین کیفیت فرش ماشینی دارد. حال اگر از الیاف های نامناسب در بافت فرش استفاده شود، ما با یک فرش پرزده روبرو می‌شویم. امروزه بهترین الیاف موجود در بازار، الیاف اکریلیک است که ویژگی های بسیار بسیار زیادی دارد. اما همین الیاف درجه یک نیز چند هفته اول با خودش برای شما پرز می‌آورد. اما فقط چند هفته(زیر یک ماه). با پیشرفت تکنولوژی از الیاف اکریلیک نیز نوع جدیدی به نام هیت ست را تولید کرده اند که بیشتر فرش های ماشینی در بازار از همین جنس هستند و نکته قابل توجه درباره الیاف نوع هیت ست عدم پرزدهی آن است. پس اگر به خرید فرش ماشینی رفتید، فرشی از جنس الیاف اکریلیک و نوع هیت ست خریدار کنید تا هیچ پزر در خانه خود نبینید.

fluffy

تنظیمات دستگاه های ریسندگی

اگر پروسه تولید فرش، دستگاه های ریسندگی الیاف و بافندگی فرش به درستی تنظیم نشوند، یک فرش پرزده تولید می‌شود که رهایی از پرزهای آن بسیار زمان بر است. دقت کنید که موقع خرید گول ظاهر هر فرشی را نخوریدبه جنس الیاف و دستگاه های بافندگی آن دقت کنید تا فرش با کیفیت و مرغوبی را صاحب شوید.

آهار نخوردن و دمای نامناسب

از عوامل موثر در کیفیت فرش ماشینی نخ خاب فرش و الیاف فرش است. حال اگر بعد از بافت فرش عملیات هیت ست روی آن انجام نشود، پرز دادن این فرش حتمی است. حال شاید بپرسید عملیات هیت ست دیگر چیست؟ برای اینکه طول عمر فرش بیشتر و پرز آن از بین برود، بافت درون فرش را با حرارت و بخار ثابت می‌کنند. این مرحله هیت ست کردن فرش است. حال اگر فرش را به خوبی آهار هم نزنند، فرش پرز ده می‌شود. اما امروزه با رشد صنعت و کیفیت دستگاه های بافندگی و تولید فرش، این مشکل حل شده و تمام فرش ها به خوبی آهار می‌خورند.

شانه و تراکم فرش ماشینی

هرچقدر شانه و تراکم فرش بیشتر باشد، میزان پرزدهی فرش کمتر است. این یعنی اگر شما یک فرش 1200 شانه خریداری کنید قطعا میزان پرز کمتری نسبت به فرش 700 شانه خواهد داشت. البته فواید شانه و تراکم فرش به کم کردن پرز فرش ختم نمی‌شود. هرچقدر شانه فرش بیشتر باشد، طرح فرش ظریف تر و هرچقدر تراکم فرش بیشتر باشد، لطافت و نرمی فرش بیشتر است. پس اگر به دنبال فرش بی پرز و لطیف و نرم هستید، فرش با شانه و تراکم بالا خریداری کنید. خب تا اینجا با عوامل موثر در پرز دادن فرش آشنا شدیم. اما گفتیم فاکتورهایی در حین تولید فرش مهم هستند که در صورت عدم توجه به آنها فرش ماشینی پرزده تولید می‌شوند. حال این فاکتورها چه هستند؟

فاکتورهای مربوط به تولید فرش که در صورت عدم رعایت فرش پرزده تولید می‌شود:

در مرحله ریسندگی الیاف فرش باید حتما از میزان آب و روغن کافی استفاده شود.
تعداد تاب های الیاف فرش بسیار مهم است. اگر کم تاب خورده باشند، فرش پرزده می‌شود.
خوشبختانه فرش های ماشینی موجود در قصر فرش با دقت و دستگاه های پیشرفته تولید می‌شود و فرش هایی با حداقل پرز را برای شما عزیزان عرضه می‌کند.  حال نوبت راه حل است.

چطور می‌توانیم از پرز فرش خلاص شویم؟

استفاده از جارو در رفع پرز فرش

استفاده از جارو یکی از راحت ترین کارها در از بین بردن پرز فرش است. برای این منظور جاروی حصیری یا شمالی خود را کمی خیس و مرطب کنید و روی فرش بکشید تا پرزهای فرش را به خود جذب کند. اگر از جارو برقی در رفع پرز فرش استفاده کردید دقت کنید که روی سرعت کم تنظیم باشد و در جهت خاب فرش نیز جارو بزنید تا حداکثر پرز فرش را از بین ببرید.

استفاده از شانه مخصوص در رفع پرز فرش

می‌توانید از شانه فرش نیز در رفع پرز فرش استفاده کنید. اما دقت کنید که حتما در جهت خاب فرش شانه بکشید تا بیشترین پرز را از روی فرش جمع کرده باشید.

استفاده از دستمال نمدار در رفع پرز فرش

می‌توانید به همان صورتی که در قسمت شانه فرش گفتیم از یک دستمال مرطوب و نمدار در رفع پرز فرش ماشینی استفاده کنید.

استفاده از فوم نگهدارنده فرش در رفع پرز فرش

یکی از مواردی که لازم است درباره فرش ماشینی بدانید این است که در صورت پاخوردن زیاد، میزان پرز دهی آن ممکن است زیاد شود. حال برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید از فوم فرش استفاده کنید. زیرا فوم فرش با کم کردن فشار پا، میزان پرزدهی و پوسیدگی فرش را کاهش می‌دهد.

استفاده از شامپوی فرش در رفع پرز فرش

این مورد کار تخصصی است و باید دقیقا بعد از خرید فرش انجام شود. پیشنهاد می‌کنیم از یک قالی شویی سیار برای این استفاده از این مورد در رفع پرز فرش استفاده کنید.

استفاده از چسب کاغذی در رفع پرز فرش

یکی دیگر از راه های آسان در رفع پرز فرش استفاده از چسب کاغذی است. به این صورت که شما چسب کاغذی را روی فرش می‌چسبانید تا پرز فرش را جذب کند و سپس آن را می‌کنید. به همین راحتی!

استفاده از کیسه حمام در رفع پرز فرش

استفاده از کیسه حمام در رفع پرز فرش باید چندین بار تکرار شود تا کاملا پرز فرش را از بین ببرد. برای این مورد شما باید کیسه را خیس و مرطوب کنید و در جهت خاب فرش بکشید تا پرز های فرش جمع شود.

استفاده از از غلطتک چسبناک در رفع پرز فرش

این غلطک ها را می‌توانید از فروشگاه های فرش به راحتی خریداری کنید ساختار این غلطک ها به این صورت است که ورق های چسبناکی که قابل تعویض نیز هستند روی یک غلطک بزرگ چسبانده شده اند و با حرکت دادن آنها در جهت خاب فرش، پرز فرش را از بین می‌برد.

و اما دو نکته خیلی مهم که باید در رابطه با پرزگیری فرش بدانید:

برای رفع پرز فرش حتما از آب گرم استفاده کنید.
برای رفع پرز فرش ماشینی نو، به هیچ وجه از پودر های شوینده آنزیم دار استفاده نکنید.

پرز دادن فرش ماشینی بسیار طبیعی است و با راه هایی که به شما معرفی کردیم قابل رفع است. اما قبل از خرید فرش ماشینی به مواردی که گفتیم توجه کنید تا یک فرش با کیفیت را خریداری کرده باشید. حال اگر کمی پرز روی فرش دیدید با روش هایی که گفتیم به راحتی از بین ببرید و از فرش ماشینی خود نهایت لذت را ببرید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید