فرش کاشان،ارزان قیمت ترین فرش ماشینی به قیمت کارخانه | قصر فرش

6
آذر
معرفی 7 ساختار اصلی تشکیل دهنده فرش ماشینی

معرفی 7 ساختار اصلی تشکیل دهنده فرش ماشینی

1399/05/22

زمان مطالعه : 4 دقیقه

تولیدات فرش ماشینی حال حاضر بسیار متنوع است و علت آن نیز تنوع بالای انواع طرح و نقش است، نقش های امروزی نسبت به طرح های قدیمی دارای تغییرات زیادی است، اما اصول اولیه طراحی قدیمی در فرش های جدید همچنان حفظ شده است. تنوع بالای طرح و نقش باعث یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت فرش میباشد.
ساختار اصلی فرش
هر فرش حاصل چندین جزء است که در کنار هم به یک مجموعه بی نظیر یعنی فرش ختم میشود، این اجزاء شامل:
1-    زمینه فرش ماشینی:
به بستر یا بوم فرش اطلاق می شود، که تمامی اجزاء فرش با چیدمان منظمی بر روی آن قرار می گیرند، رنگ نهایی فرش در واقع رنگ همین بوم فرش است که بقیه اجزاء فرش از این رنگ پیروی کرده و در نهایت فرش زیبا و بی بدیل را خلق می کنند.
2-    حاشیه یا کناره فرش
در میان اجزاء فرش به عنوان یک فاکتور مهم میباشد و نظیر یک قاب دور فرش را احاطه می کند و به فرش زیبایی دو چندان می بخشد، این جزء به دو صورت باریک و پهن در بافت فرش استفاده میشود، در فرش های با حاشیه پهن نقشهای نظیر کتیبه و مشخصات فرش در آن بافته میشود.
3-    لچک فرش 
به گوشه ها و کنج های فرش لچک گفته میشود، اگر بین 4 گوشه های فرش و ترنج فرش هماهنگی باشد و طراحی آنها یکسان باشد به آن لچک ترنج گفته میشود.
4-    ترنج فرش ماشینی
به طرحی که در مرکز فرش بافته میشود اطلاق میشود، و به اشکالی نظیر لوزی، بیضی، دایره و ... طراحی میشود، ترنج با سر ترنج در کنار هم باعث زیبایی فرش میشود، سایز سر ترنج با توجه به نوع فرش و نقوش آن متنوع است.

5-    به قسمتی که بین ترنج و سرتنج در فرش در نظر گرفته شده است اطلاق میشود و در آن نام طراح فرش و نقش فرش درج میشود.
6-    کلاله فرش
به عنوان یک جزء همیشگی فرش است به غیر از بعضی از طرح های جدید فرش، این قسمت از بالا و پایین فرش بع ترنج مرکزی وصل میشود و آنرا هم به عنوان شمسه می شناسند. 
7-    گلیم بافت فرش
به قسمت های از فرش که هم در بالا و هم در پایین فرش برای مقاومت و دوام فرش در نظر گرفته شده است، گفته میشود.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *