معرفی و آشنایی با فرش دستباف بلوچ
مرداد
معرفی و آشنایی با فرش دستباف بلوچ

معرفی و آشنایی با فرش دستباف بلوچ


زمان مطالعه : 4 دقیقه

فرش دستبافت بلوچ :

 زمانی که صحبت از فرش بلوچ به میان می آید، همگان تصور می کنند که فرش بلوچ همان قالیچه هایی است که در استان سیستان و بلوچستان بافته و وارد بازار می شود. ناگفته نماند که فرش بلوچ در دیگر استان های ایران نیز بافته می شود.معمولا فرش بلوچ در ایران و توسط عشایر بافته می شود، در این مقاله قصد داریم در مورد فرش دستبافت بلوچ نکات جذابی را بیان کنیم، خالی از لطف نیست تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با فرش دستبافت بلوچ :

 نوع بافت در فرش بلوچ بدین گونه است که تار و پود به هم گره می خورد و بافته می شود.این فرش ها در عشایر بلوچ خراسان شمالی و در اطراف شهرهای تربت حیدریه،کاشمر،تربت جام،سرخس و... و تعداد زیادی از این فرش ها در نواحی جنوبی استان سیستان و بلوچستان بافته می شود.جالب است بدانید که خرید فرش بلوچ جدای از زیبایی بخشیدن به فضای منزلتان یک سرمایه گذاری عالی است.به شرطی که همه چیز را در مورد فرش بلوچ از جمله رنگ، نقش،نمادها، منشاء و تکنیک های بافت آشنا باشید، در ادامه در مورد قوم بلوچ و هر چه که مربوط به فرش بلوچ است نکات جالبی گفته می شود، با ما همراه باشید.
 قوم بلوچ :
یکی از قوم های اصیل که بین ایران، افغانستان و پاکستان قرار دارد.و تعداد زیادی از بلوچ ها در کشورهای دیگر یافت می شود، بیشتر قوم بلوچ در کشور پاکستان زندگی می کنند و با کشاورزی، پرورش گوسفند، بز و شتر و همچنین قالی بافی امرار معاش می کنند .فرش های بلوچ به فرش های افغانستان و ترکمنستان شباهت زیادی دارد.و در رنگ های آبی تیره، سیاه، قهوه ای و قرمز تیره می باشد.در این فرش بیشتر طرح های هندسی با درختان منحنی می باشد و معمولا به ندرت در کناره های آن یک قسمت تزئینی بافته می شود که بهترین محافظ از فرش در برابر سایش می باشد. ریشه های فرش بلوچ معمولا از موی اسب و بز بافته می شود.و تار های این فرش ها ترکیبی از پشم گوسفند و بز و در جدیدترین فرش ها تارهای این فرش ها از پنبه می باشد.فرش بلوچ بی نهایت زیباست و حس واقعی صنایع دستی عشایر را به نمایش می گذارد.
 طایفه های بلوچ ایران :
 در خراسان و در زمان سلطنت نادر شاه افشار قوم بلوچ ایران زندگی می کردند و به شهرهای تربیت حیدریه و تربت جام نقل مکان کردند به غیر از این دو شهر عداه ای از اقوام بلوچ در شهر های دره گز،سرخس،مشهد و تایباد ساکن شدند. بهلوری از مهم ترین طایفه های بلوچ هستند  که دراطراف تربت حیدریه و مخصوصا شرق خراسان ساکن هستند.در بین این اقوام فرش بافی دارای اهمیت زیادی است.و قالی بافی مهمترین شغل اقوام بلوچ است.بلوچ های ساکت در زابل و اطراف آن از تیره سارانی، رخشانی، بارانی و جهاندیده هستند که دست بافته های آنها از لحاظ کیفیت و مرغوبیت بی نظیر است، این قوم محصولات دستبافتی مانند انواع خورجین ها،گلیم ها و قالیچه ها تولید می کنند که شباهت زیادی به دست بافته های کشور افغانستان دارد.

فرش دستبافت بلوچ :

 یکی از مهم ترین دارایی ها و با ارزشمندترین دارایی های یک منزل در دکوراسیون فرش است.چون فرش به غیر از روش های درمانی و گرمایی که به منزل می دهد، شکوه و عظمت خاصی به منزل ارائه می دهد. و هر فضای ساده ای را با یک فرش می توان دلنشین تر کرد.بیشنتر فرش هایی که توسط عشایر بافته می شود در نقش آن می توانید زندگی و محیط زندگی آنها را به چشم ببینید.و بدانید هر فرش دستبافتی که به منزل خود می آورید، نمونه از سر انگشتان یه هنرمند ماهر است که با عشق و علاقه پرزها را به تار گره زده و بیانگر ذوق و هنر زنان و اقوام ایرانی است. که قسمت زیادی از وقت و زندگی خود را سرگرم یادگیری و مهارت در فرش بافی کرده است. قالی های بلوچ که بیشتر در شرق ایران، در ناحیه خراسان و سیستان بافته می شود.به قالی های بلوچی معروف هستند، و تعدادی از افراد به اشتباه تصور می کنند که این فرش ها در جای دیگر تولید میشود، حال آنکه این فرش ها در خواستگاه اصلی و مهمترین جایی که اقوام بلوچ زندگی می کنند، بافته می شود، بله شهر مکران ، جایی که تمام اقوام بلوچ در آن زندگی می کنند.هرچند در دیگر شهر های شرقی و شمال شرقی این قبایل عشایر فرش هایی می بافند که شبیه به قالی بلوچی است و به این نام مشهور است.ولی طوایفی در این مناطق به نام های تیموری، عرب، براهویی، جمشیدی،بربریی و کرد هستند که در تولید و بافت این دست بافته ها نقش بزرگی دارند، در ادامه به معرفی ویژگی های اصلی فرش بلوچ می پردایم، با ما همراه باشید.
 رنگ فرش بلوچ :
رنگ های قرمز کلاسیک و قهوه ای تیره و همچنین طرح ها و نقشه های قبیله ای در فرش های دستبافت بلوچ موجب می شود تا این فرش ها در هر جا که قرار می گیرند، زیبایی را با خود به همراه می آورند.با استفاده از فرش بلوچ در اتاق نشیمن گرمی و دنجی خاصی به این فضا داده می شود. و اگر بخواهید ورودی منزل یک نقطه کانونی باشد، فرش بلوچ مناسب ترین گزینه است. این فرش بیشتر توسط مردم ساکن ایران ، افغانستان و پاکستان بافته می شود. و این موضوع موجب شده تا این فرش سه فرهنگ خاص و زیبا را در خود داشته باشد. فرش های بلوچ بیشتر به فرش های سجاده ای معروف هستند و علت آن هم ابعاد کوچک آن است. دارای پند پالت رنگی و معمولا درشت بافت هستند. و در آن طرح های جذاب هندسی و جسورانه بافته شده و الیاف به کار رفته در آن معمولا پرزهای نرم پشمی و گاهی اوقات الیاف طبیعی ابریشم به آن اضافه می شود تا نرمی آن را چند برابر و زیبایی و شکوه خاصی به آن ببخشد. از این فرش به عنوان ملیله و کف پوش استفاده می شود. متدوالترین رنگ هایی که در این دستبافته ها استفاده می شود،عبارتند از:
مشکی، قرمز مایل به قهوه ای تیره،قهوه ای مایل به قرمز تیره،آبی تیره یا آبی،قهوه ای تیره مایل به مشک یکه بیشتر برای خطوط کلی استفاده می شود.بنفش مایل به قهوه ای تیره،قهوه ای مایل به ارغوانی تیره و صدفی یکی از موضوعاتی که موجب شده فرش های بلوچ مورد توجه خاص کلکسیونرها و متخصصان فرش قرار بگیرد، استفاده از خطوط مشکی و رنگ های تیره در این بافت می باشد. که بیشتر این فرش ها جذابیت غم انگیزی دارند.
  جنس فرش بلوچ :
 معمولا فرش های بلوچ کوچک و رنگ های کلاسیک و الگوهای زنده در آن موج می زند.فرش های سنتی بلوچ معمولا از پشم گوسفندان و بز است. اما در فرش های مدرن بلوچ تارها از جنس پنبه هستند. این فرش ها دارای استحکام و دوام بالایی هستند و بیشتر نام فرش ها متناسب با نام شهری که در آن بافته می شود نامگذاری می شود.گاهی اوقات فرش های بلوچ را از موی شتر می بافند که این بافته ها بیشتر برای سجاده استفاده می شود.رنگ این بافته ها معمولا تیره و گاهی اوقات به رنگ قهوه ای روشن نزدیک به رنگ خاک می باشد.اینکه بعضی از افراد تصور می کنند که این پشم ها رنگ شده ، کاملا اشتباه است و موی شتر به هیچ عنوان رنگ نمی شود.
 چگونگی بافت فرش های بلوچ :
 معمولا تمام فرش های بلوچ با گره نامتقارن یا همان گره فارسی یا سنه بافته می شود.همیشه در روش های سنتی پشم دو لایه و تابیده شده به رنگ روشن مشاهده می شود.اما در بافت های جدید و مدرن از تار از جنس پنبه و پود های فرش بلوچ معمولا تک پود است.و از دو رشته قهوه ای تیره یا قهوه ه ای تشکیل شده است. به عنوان نمونه در کرد بلوچ ،پود از دو لایه،شل پیچ خورده و شل می باشد.و اغلب این پودها یک رشته است.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

kashan carpet whatsapp

پشتیبانی قصر فرش

kashan carpet whatsapp

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

kashan carpet whatsapp
شروع چت در واتس اپ