عوامل موثر بر قیمت فرش


نویسنده
1399/06/30
عوامل موثر بر قیمت فرش

عوامل موثر بر قیمت فرش

برای تمامی کالا های مورد نیاز مردم اتحادیه هایی وجود دارند که بر قیمت آن ها نظارت می کنند و قیمت آن ها را بر اساس معیار های تعیین می کنند . می توان گفت که فرش نیز جزء یکی از این کالا ها می باشد . و قیمتی که برای آن تعیین می شود بر اساس جنس مواد اولیه که در آن ها بکار می رود می باشد . چون فرش ها جزو کالاهای پر تقاضا می باشد بهتر است که قیمت آن مشخص و واضح باشد تا همگان بتوانند به آن دسترسی داشته باشند .

قیمت فرش های ماشینی به عوامل زیادی بستگی دارد و همین عوامل باعث می شوند که قیمت آن ها تغییر کند . با این حال باید برای قیمت گذاری فرش های ماشینی مبنایی را در نظر بگیرند و سپس آن را در اختیار مردم قرار دهند . تا مرد بتوانند با در اختیار داشتن این مبنا به درست و یا نادرست بودن قیمت فرش ماشینی پی ببرند . و افراد سود جو نتوانند قیمت فرش های ماشینی را بر اساس صلاح دید خود تعیین کنند .

عوامل موثر بر قیمت فرش ماشینی

زمان مراجعه به فروشگاه ها برای خرید فرش به این موضوع پی خواهید برد که ممکن است دو فرشی دارای طرح یکسانی باشد اما از نظر قیمت با یکدیگر متفاوت باشند . و در این زمان برای شما این سوال پیش می آید که چرا این دو فرش از نظر نقش و طرح هیچ تفاوتی با هم ندارند اما دارای قیمت های متفاوتی می باشند .؟

شرکت قصر فرش کاشان در ادامه این مقاله قصد دارد عواملی که موجب تغییر قیمت فرش های ماشینی می شوند را بررسی نمایید. که عبارتند از : جنس الیاف بکار رفته در فرش ماشینی ، رچ شما فرش ،منطقه و محل بافته فرش ماشینی ، به روز بودن فرش ماشینی ، نوع چله فرش ماشینی ، اصالت و زیبایی فرش ماشینی ، طرح و نوع طرح بکار رفته در فرش ماشینی ، ابعاد فرش ماشینی ، کیفیت مواد اولیه بکار رفته در فرش ماشینی و تناسب پالت رنگ ها در فرش ماشینی .

همان گونه که مشخص است نمی توان بر روی اثر هنری قیمت گذاری کردید . فرش نیز جزء اثر هنری می باشد بنابراین قیمت گذاشتن بر روی آن کار آسانی نمی باشد . زیرا ارزش کار های هنری را نمی توان با قیمت مشخص کرد و همچنین اثری را هنری می نامند که از ارزش بالایی بر خوردار باشد .

تاثیر جنس الیاف بکار رفته بر روی قیمت فرش

برای بافت فرش های ماشینی از الیاف های مصنوعی گوناگونی استفاده می شود . که عبارتند از : الیاف آکریلیک هیت ست ، الیاف بی سی اف ، الیاف پلی استر ، الیاف اکریلیک و غیره . جنس الیاف بکار رفته در فرش های ماشینی تاثیر زیادی بر روی قیمت آن ها می گذارد . ار بین تمامی الیاف مورد استفاد در فرش های ماشینی الیاف اکریلیک هیت ست دارای بالا ترین کیفیت و قیمیت می باشد .

تاثیر تعداد رنگ بکار رفته بر روی قیمت فرش

تعداد رنگ های که در فرش های ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد در قیمت فرش تاثیر می گذارد به صورتی که هر چه تعداد رنگ ها ی بکار رفته در آن ها افزایش یابد قیمت نیز افزایش خواهد یافت .

تاثیر تراکم و تعداد شانه بر روی قیمت فرش

زمانی که می خواهید قیمت دو فرش ماشینی را با یکدیگر مقایسه نمایید ابتدا باید تعداد تراکم و شانه آن را در نظر بگیرید . تعداد گره های که در فرش ها وجود دارد در دو بعد عرض و طول با یکدیگر تفاوت دارند . به تعداد گره های که در طول فرش ها وجود دارد تراکم و به تعداد گره های که در عرض فرش وجود دارد شانه گفته می شود . هر چه تعداد تراکم و شانه در یک فرش افزایش یابد حجم و وزن آن فرش نیز افزایش می یابد و این امر موجب افزایش قیمت فرش ماشینی می شود . تعداد شانه های رایجی که در بازار موجود می باشد عبارتند از فرش های 500 شانه ، 700 شانه ، 1000 شانه و 1200 شانه . و از رایج ترین تراکم ها نیز می توان به تراکم 1000 ، تراکم 1200 ، تراکم 2000 ، تراکم 2550 و تراکم 3000 اشاره کرد .

تاثیر اندازه بر قیمت فرش

در گذشته از فرش های سنتی با ابعاد بزرگ بسیار استفاده می شد ، اما امروزه به دلیل تغییر در معماری خانه ها و کوچک شدن آن ها افراد ترجیح می دهند که فرش هایی را تهیه نمایند که دارای ابعاد کوچک تری باشند . با این حال وجود دارند افرادی که فرش های سنتی بزرگ را خریداری می کنند و از آن ها استفاده می کنند . برای فرش های ماشینی اندازه های استاندارای در نظر گرفته شده است که عبارتنداز فرش های 6 متری ، 9 متری و 12 متری . اما همانطور که بیان شد به دلیل تغییر معماری و کوچک بودن منازل اکثر افراد از فرش های 6 متری و 9 متری استفاده می کنند . علاوه بر اندازه های استانداری که بیان کردیم اندازه های دیگری از قبیل 4 متری ، 15 متری و 24 متری نیز بافته می شوند . اما این ابعاد فرش ها دارای متقاضیان بسیار کمی می باشند  . همانطور که واضح است هر چه ابعاد فرش افزایش یابد قیمت فرش نیز افزایش خواهد یافت .

تاثیر نوع دستگاه بافنده بر قیمت فرش

دستگاهی که از آن برای بافت فرش های ماشینی استفاده می شود در قیمت آن ها تاثیر گذار می باشد . دستگاه هایی که برای بافت فرش ماشینی می باشند را از دو کمپانی شونهر آلمان و وندویل وارد کشور می کنند . و بیشتر دستگاه های که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند جزء دستگاه های به روز و مدرن می باشند .

شما می توانید برای تهیه فرش های ماشینی با قیمت مناسب به فروشگاه اینترنتی قصر فرش کاشان مراجعه نمایید و فرش مورد نظر خود را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت خریداری نمایید . فروشگاه اینترنتی فرش ماشینی قصر فرش کاشان فعال در زمینه خرید و فروش فرش بدون واسطه در انواع فرش ماشینی فرش 700 شانه، فرش 1000 شانه و فرش 1200 شانه با انواع سایز و طرح و رنگ، جهت دریافت مشاوره در زمینه خرید فرش ماشینی با شماره 09138905011 تماس حاصل فرمایید.