فروشگاه اینترنتی قصر فرش

2
آبان
توصیه قصر فرش  برای حفظ و نگهداری از ریشه فرش

توصیه قصر فرش  برای حفظ و نگهداری از ریشه فرش


زمان مطالعه : 4 دقیقه

توصیه قصر فرش  برای حفظ و نگهداری از ریشه فرش

یکی دیگر از فاکتورهای موثر در دوام فرش، مراقبت از ریشه های فرش است چرا که اگر ریشه های فرش آسیب ببینند، باعث آسیب به سایر قسمتهای فرش می شوند. تفاوتی ندارد فرش شما چند شانه است فرش 700 شانه یا فرش 1000 شانه، اگر به درستی از ریشه های فرش مراقبت نکنید فرش شما آسیب می بیند.

 

در تمیز و نگهداری ریشه های فرش بایستی بسیار تلاش کرد زیرا در صورت پوسیدگی و از بین رفتن ریشه های فرش احتمال آسیب دیدن بدنه اصلی فرش نیز به وجود می آید. هنگام جارو کردن و نیز شستوشوی فرشتان بسیار دقت نمایید تا در عین تمیز کردن ریشه های فرش، آسیبی به آن وارد نکنید.

همانطور که میدانید یکی از دشوارترین مراحل مراقبت از فرش، همین مسئله مراقبت از ریشه های فرش است چرا که ریشه های فرش به دلیل ظرافت و سفید بودن بیشتر در معرض آلودگی و کثیفی قرار می گیرد و ریشه های فرش با چند بار پا خوردن، کثیف و نامرتب می شود.

در این مقاله ما قصد داریم انواع راهکارهای مناسب برای مراقبت از ریشه فرش را برای شما شرح دهیم. شما می توانید با مطالعه این مقاله و عمل به راهکارها از ریشه های فرش محافظت کنید.

ریشه های فرش بسته به جنس تار که در بافت فرش استفاده می شود متفاوت می باشد

همانطور که اشاره شد دلایل مراقبت از ریشه فرش علاوه بر طول عمر فرش، کمک به زیبایی فرش میشودو علاوه بر این دو مورد در صورت عدم مراقبت و نگهداری و خرابی فرش باعث کاهش قیمت فرش خواهد شد

راهکارهایی برای مراقبت از ریشه های فرش

تمیز کردن ریشه های فرش کار دشواری است به همین علت ما در ادامه مقاله چند راهکار کاربردی برای محافظت از ریشه فرش را شرح می دهیم که بنابر انتخاب خودتان می توانید یک راهکار را برای محافظت از ریشه فرشتان استفاده نمایید.

1- گره زدن ریشه فرش

اولین روشی که برای محافظت از ریشه فرش ارائه می شود، گره زدن ریشه ها است. بعد از خرید فرش می توانید با این روش از خرابی ریشه ها جلوگیری کنید. گره زدن ریشه های فرش به سه روش دو گره ای، گره نخودی و گره زنجیره ای زیر انجام می شود.

• دوگره

در این روش تمام ریشه های فرش را به دسته های 2 الی 5 تایی تقسیم کنید. یک دسته از این ریشه ها را با دست چپ نگه داشته و با دست راست نخی شبیه به نخ پود را توسط انگشت شست و سبابه بگیرید. سپس آن دسته نخ را دو مرتبه به دور انگشت میانه، سبابه و شست بچرخانید، اولین دسته ۲ یا ۵ تایی از ریشه ها را از میان آن به بیرون آورده و مابقی نخ را با دست دیگر (دست راست) هدایت کنید. گره ای که تشکیل می شود، روی اولین دسته ریشه ها قرار می گیرد. این گره (دو گره) دقیقا به انتهای ریشه ها هدایت می شود و باعث مستحکم شدن گلیم بافی و یا بافت فرش می شود. این عمل را به ترتیب روی دسته های دوم، سوم، چهارم و پنجم از ریشه های فرش تا به آخر انجام دهید.

استفاده از این روش در فرش های نو که ریشه های سالم و بلندی دارند، آسان تر است زیرا در فرش های قدیمی، ریشه های فرش پوسیده و کوتاهتر شده اند. به همین دلیل برای استفاده از روش دوگره، باید از نخ و سوزن کمک گرفت.

• گره نخودی

در این روش نیز ریشه ها را به دسته 2 الی 5 تایی تقسیم کنید و به صورت گره ساده هر دسته را دور خود بپیچانید و گره بزنید تا در ابتدای ریشه فرش گره نخودی ایجاد شود.

در این روش نیز باید طول ریشه ها بلند باشد برای استفاده از این روش برای فرش های قدیمی باید به کمک نخ چله ریشه ها را بلند نمود و گره زد.

• گره زنجیره ای

در این روش نیز مانند دو روش قبلی باید ریشه های فرش بلند باشند. از این روش که علاوه بر محافظت از ریشه به منظور زیبایی نیز استفاده می شود بدین صورت عمل می شود که ابتدا باید از روش های قبل که توضیح داده شد استفاده کنید. یعنی در ابتدای ریشه رگره نخودی یا دو گره ایجاد کنید. سپس امتداد ریشه ها را به فاصله ای در حدود ۲ سانتی متر از گره نخودی، مجدداً با هم گره ای معمولی بزنید. دوباره امتداد ریشه ها را از محل قبلی و با فاصله ی ۲ سانتی متری از ریشه های مجاور گره بزنید. در انتها تمامی ریشه های فرش به صورت زنجیره ای تغییر شکل می دهند.

2- استفاده از کاور ریشه فرش:

بهترین روش نگهداری از ریشه فرش، استفاده از کاور ریشه فرش است. کاور فرش جنس های مختلفی دارد که بهترین جنس کاور، نوع توری آن است چرا که هوا از آن رد و بدل شده و از پوسیدگی فرش جلوگیری می کند. این نوع کاورهیچ نوع چسبی ندارد فقط انتهای بیرونی آن را باید با نوار چسب به فرش چسباند. این کاور ریشه های فرش را در خود نگه داشته و از کثیفی و آلودگی ریشه فرش جلوگیری کرده و دراثر رفت و آمد آسیب نمی بیند. اما با این وجود هر چند ماه یکبار باید کاور را  تعویض نمود. هنگام خرید به جنس کاور دقت نمایید چرا که بعضی از انواع کاورها جنس خوبی نداشته و باعث آسیب و پوسیدگی ریشه فرش می شود.

این کاور ها را می توان از قالیشویی ها و مراکز تهیه پلاستیک تهیه نمود.

 

3- استفاده از لفاف دوزی

لفاف دوزی راهکار دیگری است که برای محافظت از ریشه فرش می توان انجام داد. از این روش بیشتر در گذشته استفاده می شده و از بهترین روش ها است.

در این روش نوع پارچه ای که استفاده می شود از جنس متقال و یا برزنت می باشد. در بعضی موارد از جاجیم های ماشین بافت نیز برای لفاف دوزی ریشه های فرش استفاده می کنند. در لفاف دوزی ریشه های فرش را تا می کنیم و داخل پارچه مربوطه قرار داده و سپس هر دو طرف پارچه را به ابتدای بافت وصل می کنیم. پارچه های مورد استفاده در لفاف دوزی که به صورت نخی و مشبک هستند جریان هوا را به راحتی از خود عبور می دهند و از آسیب رسیدن به ریشه فرش جلوگیری می کنند.

 

4- چسب:

ساده ترین روشی که مردم برای مراقبت از ریشه های فرش انجام می دهند استفاده از چسب های پهن است. از این روش به این صورت استفاده می شود که ریشه های فرش را مرتب کرده و دو طرف فرش را چسب می زنند. انجام این روش با اینکه بسیار ساده است و از آلودگی ریشه فرش جلوگیری می کند، اما باعث آسیب رسیدن به ریشه فرش می شود و ممکن است هنگام تعویض چسب ریشه های فرش کنده شود.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *