نقش و نقشه ‏کشی در فرش

227 بازدید

فرش، قالی، گلیم  فرش، دکوراسیون خانه، زینت خانه ، قالیچه،قیمت فرش ، 700شانه، 1200 شانه،1500 شانه، کارخانه  فرش ، نمای خانه، اندازه فرش ، ابعادفرش ، متراژ فرش، قصرفرش، زیبایی خانه، رج، نخ ، پرز ،چله ، تار ، پود، طرح فرش ، گل برجسته ،الیاف، الیاف مصنوعی ،جنس فرش ،سبک فرش،نقش فرش ، تخته فرش،حاشیه فرش ،تراکم فرش ، الیاف اکرلیک ، ریسندگی ، کاردینگ ،فینیشر ، دولاتاب ، دولاکنی ، رینگ ، نخ یک لا، نیمچه نخ ، بوبین فینیشر

نقش و نقشه ‏کشی در فرش

 

از مهمترین مراحل تولید فرش، قبل از هر چیزی در فرایند تولید آن مرحلۀ نقشه کشی فرش میباشد چرا که جنبۀ زیر بنایی دارد . قصر فرش کاشان این مطلب مهم را در سایت قرار داده است تا با مطاله آن با مهمترین مراحل  تولید فرش آشنا شوید  پس با قصر فرش کاشان همراه باشید .

هر 2بافنده ای هر چقدر هم هنرمند و حرفه ای باشد باز هم برای ارائه فرشی با کیفیت بالا و ظاهری زیبا و بی ‏نقص نیازمند استفاده از نقشه‌های اصیل و دقیق میباشد بنابراین یکی از از ارکان اصلی تولید فرش با کیفیت بالا و اصیل، دقت و مهارت در طراحی و نقشه کشی است و  از رشتههای مهم دیگر پس از نقشه کشی در رابطه با فرش رنگ‌آمیزی و نقطه چینی فرش است.

رنگ ‌آمیزی نقشه فرش نیز به اندازه طراحی آن مهم است و در این صنعت افراد ملزم به یادگیری مواردی چون پخش رنگ، شناخت رنگ‌ها و هارمونی آنها، کنتراست رنگ و … میباشند. نقشهی یک فرش علاوه بر این که از نظر هنری نمایانگر خطها، نگاره ‏ها و تصویرهاست، از دیدگاه مهندسی تولید نیز به عنوان برنامه اجرایی بافت فرش و یا به عبارتی، طرح و پلان کار بهشمار میآید. قاعدتاً یک طراح حرفهای فرش علاوه بر آشنایی با تاریخچه طراحی نقشه فرش باید بتواند محاسبات اولیه در طراحی حاشیه ‏ها و انواع نقشههای فرش را انجام دهد.

بنابراین نقشه‏ کشی فرش یکی از صنایع دستی ایران محسوب میشود که میتوان آن را زیر مجموعهای از طراحی و نقاشی سنتی ایران نیز دانست. این هنر شامل طراحی نقوش انواع فرشهای پردهای، تابلویی، زیر پایی، تزیینی، پادری، گلیم و … میباشد. امروزه بهطور کلی نقشه فرش به دو نوع دستی یا سنتی و رایانه ای انجام میشود.

 

نقشه فرش به روش دستی یا سنتی

همه نقشه‏ کشی‏ های فرش را بر حسب تراکم مورد نظر در بافت فرش محاسبه و سپس بر روی کاغذهای شطرنجی مخصوص، متناسب با رج شمار طراحی یا به اصطلاح نقطه چینی میکنند. بنابراین برای نقشه بندی و طراحی نقشه فرش دو کار ضروریست:

1- محاسبه طول و عرض فرش.

2- تعیین شمار چله هایی که در عرض باید کشیده شود.

در خصوص نقشه‏ های سنتی فرش، کاغذی که برای طراحی مد نظر است را جدولبندی میکنند، به گونهای که هر مربع آن به ده خانه طولی و ده خانه عرضی تقسیم می ‏شود، در واقع هر مربع کوچک علامت یک گره میباشد. امروزه نقشه‏ های سنتی فرش از نظر نوع بافت به دو روش عمده‏ ی متقارن (ترکی‏ب اف) یا غیر متقارن (فارسی‏ باف) صورت میگیرد.

 

مراحل نقشه کشی دستی یا سنتی فرش

اولین مرحله نقشه کشی دستی، مدادی کردن طرح خطوط کلی بر روی کاغذ شطرنجی، می‏ باشد.

مرحله دوم، تصویرکشی و رسم کردن خطهایی است که در مداد زنی مشخص شدهاست.

گام بعدی رنگ زنی نقش و نگاره ‏هایی می‏باشد که در نقشه طراحی شده است.

نقطه‏ چین کردن حدود و کنارههای نگاره نقش شده بر روی کاغذ شطرنجی مرحله چهارم در این راستا خواهد بود.

* لازم به ذکر است هر کدام از این نقطه‏ ها در هر خانه شطرنجی نماینده یک گره میباشد.

 

مراحل نقشه‏ کشی رایانه‏ ای در فرش‏

امروزه بسیاری از کارها را با فناوریهای جدید انجام می‏دهند که نقشه‏کشی فرش‏ های ماشینی نیز از این قاعده مستثنی نمیباشد. تا کنون بیش از سه دهه از عمر نقشههای رایانه‏ای می‏گذرد و استفاده از این روش بسیار رایج شده‏است. نرمافزارهای خاصی که در زمینه نقشه ‏کشی فرش ایجاد شده، سبب سرعت بخشیدن به کار و صرفه جویی در منابع شدهاست. علاوه بر این در هر مرحله از کار طراحی امکان تغییر را نیز برای طراح فراهم می‏ آورد.

در واقع دستگاه تصویر بردار رایانه قادر است تصویرها را به اطلاعات قابل پردازش تبدیل نماید. از مزایای این روش برای طراحان فرش، امکان انجام سریع و ساده در جهت تعویض رنگ ها و مقلوبکردن یا ترکیب رنگی با رنگ‏های دیگر می‏باشد و تولید مرغوب و انبوه فرش‏های ماشینی با توجه به ظرفیت و تقاضای بازار مستلزم کار با فناوری‏های جدید و نرم‏افزارهای نقشه‏کشی رایانه‏ای می ‏باشد.

نقشه‏ های فرش علاوه بر نوع بافت از جهات دیگری نیز به انواع مختلفی تقسیم میشوند که قصر فرش کاشان درادامه به آن پرداخته است :

از نظر اندازه نقشه فرش به سه نوع  قدی (۱/۲)، ربعی (۱/۴) و تمام (سراسری) تقسیم می‏گردند.

انواع نقشه فرش از لحاظ سبک نیز عبارتند از: سنگین، ساده، یک‏طرفه، واگیره(تکرار یک نگاره)، شکسته (اشکال هندسی و زاویه‏دار)، گردان(خطهای دورانی و قوسی شکل).

از نظر رنگ، دو نوع نقشه فرش رنگی و سیاه قلم را می‏توان معرفی نمود.

از لحاظ جغرافیایی نقشه فرش به دو نوع شهری و روستایی تقسیم‏بندی میشوند که البته لازم به ذکر است که اغلب نقشه‏ های روستایی ذهنی می‏ باشد.

از نظر رسمی نیز همانطور که توضیح داده شد به دو روش دستی و رایانه ای انجام میشوند.

از این که با ما همراه بودید قصر فرش کاشان از شما مشتریان عزیز سپاسگزار است . قصر فرش کاشان لحظات خوشی را برای شما آرزومنداست .


برچسب ها : فرش قالی گلیم فرش دکوراسیون خانه زینت خانه قالیچه قیمت فرش 700شانه 1200 شانه 1500 شانه کارخانه فرش نمای خانه اندازه فرش ابعادفرش متراژ فرش قصرفرش زیبایی خانه رج نخ پرز چله تار پود طرح فرش گل برجسته الیاف الیاف مصنوعی جنس فرش سبک فرش نقش فرش تخته فرش حاشیه فرش تراکم فرش الیاف اکرلیک ریسندگی کاردینگ فینیشر دولاتاب دولاکنی رینگ نخ یک لا نیمچه نخ بوبین فینیشر

1399/08/01

مطالب مرتبط
مشاهده بیشتر
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه