فروشگاه اینترنتی قصر فرش

7
آبان
نقش و نقشه ‏کشی در فرش

نقش و نقشه ‏کشی در فرش

1399/08/01

زمان مطالعه : 4 دقیقه

نقش و نقشه ‏کشی در فرش

 

از مهمترین مراحل تولید فرش، قبل از هر چیزی در فرایند تولید آن مرحلۀ نقشه کشی فرش میباشد چرا که جنبۀ زیر بنایی دارد . قصر فرش کاشان این مطلب مهم را در سایت قرار داده است تا با مطاله آن با مهمترین مراحل  تولید فرش آشنا شوید  پس با قصر فرش کاشان همراه باشید .

هر 2بافنده ای هر چقدر هم هنرمند و حرفه ای باشد باز هم برای ارائه فرشی با کیفیت بالا و ظاهری زیبا و بی ‏نقص نیازمند استفاده از نقشه‌های اصیل و دقیق میباشد بنابراین یکی از از ارکان اصلی تولید فرش با کیفیت بالا و اصیل، دقت و مهارت در طراحی و نقشه کشی است و  از رشتههای مهم دیگر پس از نقشه کشی در رابطه با فرش رنگ‌آمیزی و نقطه چینی فرش است.

رنگ ‌آمیزی نقشه فرش نیز به اندازه طراحی آن مهم است و در این صنعت افراد ملزم به یادگیری مواردی چون پخش رنگ، شناخت رنگ‌ها و هارمونی آنها، کنتراست رنگ و … میباشند. نقشهی یک فرش علاوه بر این که از نظر هنری نمایانگر خطها، نگاره ‏ها و تصویرهاست، از دیدگاه مهندسی تولید نیز به عنوان برنامه اجرایی بافت فرش و یا به عبارتی، طرح و پلان کار بهشمار میآید. قاعدتاً یک طراح حرفهای فرش علاوه بر آشنایی با تاریخچه طراحی نقشه فرش باید بتواند محاسبات اولیه در طراحی حاشیه ‏ها و انواع نقشههای فرش را انجام دهد.

بنابراین نقشه‏ کشی فرش یکی از صنایع دستی ایران محسوب میشود که میتوان آن را زیر مجموعهای از طراحی و نقاشی سنتی ایران نیز دانست. این هنر شامل طراحی نقوش انواع فرشهای پردهای، تابلویی، زیر پایی، تزیینی، پادری، گلیم و … میباشد. امروزه بهطور کلی نقشه فرش به دو نوع دستی یا سنتی و رایانه ای انجام میشود.

 

نقشه فرش به روش دستی یا سنتی

همه نقشه‏ کشی‏ های فرش را بر حسب تراکم مورد نظر در بافت فرش محاسبه و سپس بر روی کاغذهای شطرنجی مخصوص، متناسب با رج شمار طراحی یا به اصطلاح نقطه چینی میکنند. بنابراین برای نقشه بندی و طراحی نقشه فرش دو کار ضروریست:

1- محاسبه طول و عرض فرش.

2- تعیین شمار چله هایی که در عرض باید کشیده شود.

در خصوص نقشه‏ های سنتی فرش، کاغذی که برای طراحی مد نظر است را جدولبندی میکنند، به گونهای که هر مربع آن به ده خانه طولی و ده خانه عرضی تقسیم می ‏شود، در واقع هر مربع کوچک علامت یک گره میباشد. امروزه نقشه‏ های سنتی فرش از نظر نوع بافت به دو روش عمده‏ ی متقارن (ترکی‏ب اف) یا غیر متقارن (فارسی‏ باف) صورت میگیرد.

 

مراحل نقشه کشی دستی یا سنتی فرش

اولین مرحله نقشه کشی دستی، مدادی کردن طرح خطوط کلی بر روی کاغذ شطرنجی، می‏ باشد.

مرحله دوم، تصویرکشی و رسم کردن خطهایی است که در مداد زنی مشخص شدهاست.

گام بعدی رنگ زنی نقش و نگاره ‏هایی می‏باشد که در نقشه طراحی شده است.

نقطه‏ چین کردن حدود و کنارههای نگاره نقش شده بر روی کاغذ شطرنجی مرحله چهارم در این راستا خواهد بود.

* لازم به ذکر است هر کدام از این نقطه‏ ها در هر خانه شطرنجی نماینده یک گره میباشد.

 

مراحل نقشه‏ کشی رایانه‏ ای در فرش‏

امروزه بسیاری از کارها را با فناوریهای جدید انجام می‏دهند که نقشه‏کشی فرش‏ های ماشینی نیز از این قاعده مستثنی نمیباشد. تا کنون بیش از سه دهه از عمر نقشههای رایانه‏ای می‏گذرد و استفاده از این روش بسیار رایج شده‏است. نرمافزارهای خاصی که در زمینه نقشه ‏کشی فرش ایجاد شده، سبب سرعت بخشیدن به کار و صرفه جویی در منابع شدهاست. علاوه بر این در هر مرحله از کار طراحی امکان تغییر را نیز برای طراح فراهم می‏ آورد.

در واقع دستگاه تصویر بردار رایانه قادر است تصویرها را به اطلاعات قابل پردازش تبدیل نماید. از مزایای این روش برای طراحان فرش، امکان انجام سریع و ساده در جهت تعویض رنگ ها و مقلوبکردن یا ترکیب رنگی با رنگ‏های دیگر می‏باشد و تولید مرغوب و انبوه فرش‏های ماشینی با توجه به ظرفیت و تقاضای بازار مستلزم کار با فناوری‏های جدید و نرم‏افزارهای نقشه‏کشی رایانه‏ای می ‏باشد.

نقشه‏ های فرش علاوه بر نوع بافت از جهات دیگری نیز به انواع مختلفی تقسیم میشوند که قصر فرش کاشان درادامه به آن پرداخته است :

از نظر اندازه نقشه فرش به سه نوع  قدی (۱/۲)، ربعی (۱/۴) و تمام (سراسری) تقسیم می‏گردند.

انواع نقشه فرش از لحاظ سبک نیز عبارتند از: سنگین، ساده، یک‏طرفه، واگیره(تکرار یک نگاره)، شکسته (اشکال هندسی و زاویه‏دار)، گردان(خطهای دورانی و قوسی شکل).

از نظر رنگ، دو نوع نقشه فرش رنگی و سیاه قلم را می‏توان معرفی نمود.

از لحاظ جغرافیایی نقشه فرش به دو نوع شهری و روستایی تقسیم‏بندی میشوند که البته لازم به ذکر است که اغلب نقشه‏ های روستایی ذهنی می‏ باشد.

از نظر رسمی نیز همانطور که توضیح داده شد به دو روش دستی و رایانه ای انجام میشوند.

از این که با ما همراه بودید قصر فرش کاشان از شما مشتریان عزیز سپاسگزار است . قصر فرش کاشان لحظات خوشی را برای شما آرزومنداست .

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

(tagfooternew)