راهکارهای افزایش طول عمر فرش ماشینی
خرداد
راهکارهای افزایش طول عمر فرش ماشینی

راهکارهای افزایش طول عمر فرش ماشینی


زمان مطالعه : 4 دقیقه

فرش‌های ماشینی از محبوبیت بسیار بالایی در بین خانواده‌ها برخوردارند. با این حال، یکی از مشکلاتی که می‌تواند باعث کاهش طول عمر این فرش‌ها شود، استفاده نادرست از آن‌ها و همچنین عدم مراقبت و نظافت مناسب است. در اینجا چند راهکار برای افزایش طول عمر فرش ماشینی ذکر می‌شود:

1. صرف غذا در آشپزخانه 

یکی از موثرترین و در عین حال راحت ترین روش ها جهت جلوگیری از آسیب زدن به فرش، عدم صرف وعده های غذایی، نوشیدنی ها و مواد خوراکی بر روی فرش است. توجه به این مورد الخصوص برای خانواده هایی که دارای کودک است بسیار موثر است و مانع از ریخته شدن مواد غذایی بر روی فرش شده و در نهایت باعث افزایش طول عمر ماشینی می شود.

2. استفاده از پادری برای درب ورودی 

قرار داد پادری برای درب ورودی باعث می شود که اشخاص قبل از ورود به داخل اتاق کفش های خود را بر روی آن کشیده و گل و لای، خاک و برف و باران به داخل خانه و به فرش منتقل نشود. جلوگیری از کثیف شدن فرش یکی از راحت ترین روش ها برای حفظ و مراقبت فرش است که لازم است به آن توجه داشته باشید. 

3. عدم استفاده از کفش بر روی فرش

قبل از وارد شده به خانه حتما کفش های خود را به جهت جلوگیری از وارد شدن گل و لای و گرد و خاک و کثیفی درآورید، این امر از لکه دار شدن فرش جلوگیری می کند. این روش یکی از راحت ترین روش ها برای محافظت فرش و افزایش طول عمر فرش است. 

4. شستشوی فرش ماشینی : 

برای افزایش طول عمر فرش، لازم است از مواد شوینده ملایم و مناسب جهت شستشوی فرش ماشینی استفاده کرد، اگر فرش‌ها کثیف باشند، گرد و خاک به آن‌ها چسبیده و می‌تواند باعث ساییدگی فرش شود. بنابراین، شستشوی منظم و با مواد شوینده مناسب می‌تواند به طول عمر فرش کمک کند. شستشوی بیش از اندازه فرش نظیر سبب پوسیدگی و کاهش طول عمر فرش ماشینی میشود، پس شستشو دوره ایی و به موقع فرش به شما در حفظ سلامت فرش کمک شایانی میکند. 

5. استفاده از پایه برای زیر مبلمان 

انواع مبلمان و به طور ویژه مدل های سنگین می تواند به ساختار و ظهر فرش آسیب وارد کند،  فشار ایجاد شده از پایه های فرش باعث ضربه زدن به الیاف فرش و در نتیجه باعث له شدن و آسیب دائمی به فرش می شود. استفاده از زیر پایه های مبل از فشار مستقیم مبلمان به فرش جلوگیری کرده و در نهایت باعث افزایش طول عمر فرش می شود. 

با فرو رفتگی های پایه های مبل و تخت روی فرش چیکار کنیم؟

6.  محافظت در برابر نور خورشید:

 نور خورشید می‌تواند باعث تغییر رنگ و فرسایش فرش شود. بنابراین، باید سعی شود فرش‌ها را در محلی قرار داد که به میزان کمتری به نور خورشید مستقیم دسترسی داشته باشند. همچنین، می‌توان از پرده‌ها و یا شیشه‌های UV-blocking برای محافظت از فرش استفاده کرد.
پرده از قرار گرفتن فرش در معرض نور مستقیم خورشید جلوگیری کرده و از کمرنگ شدن فرش در بخش های که در معرض نور خورشید هستند محافظت می کند، همچنین از  آسیب زدن به بافت فرش جلوگیری می کند. 

Carpet protection from sunlight

7. عدم کشیدگی اجسام سنگین بر روی فرش

کشیدگی و جابجایی اجسام سنگین بر روی فرش احتمال پارگی فرش را افزایش میدهد. اگر تمایل به جابجایی وسایل سنگین مثل کمد و مبلمان دارید، حتما در زمان جابجایی بر روی فرش پارچه ایی قرار دهید تا از کشیدگی فرش جلوگیری شود. 

8. استفاده از روکش محافظ:

یکی دیگر از راهکارهای موثر در مراقبت از فرش استفاده از روکش بر روی فرش ماشینی است. روکش باعث می‌شود فرش در برابر عوامل فیزیکی و شیمی بسیاری نظیر فشار، رطوبت، گرد و خاک و نور خورشید محافظت شود.

9.  تعمیر و نگهداری مناسب: 

در صورتی که فرش ماشینی دچار پارگی و سوختگی شود، باید تعمیر آن را در اسرع وقت انجام داد. لازم است فرش را به صورت منظم بررسی کرد تا هر گونه مشکلی به سرعت شناسایی و برطرف شود. 

چطور فرش رفو می‌شود؟

10.  از قالیچه برای مکان های پر تردد استفاده شود:

بجای استفاده از فرش برای مکان های پر رفت و آمد بهتر از یک قالیچه استفاده کنید، قالیچه های مورد استفاده برای این موارد لازم است سفت و سخت باشد تا در برابر سایش و پارگی مقاومت کند، فاکتور مهم دیگر این است که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد، تا در صورت پارگی و ساییدگی، هزینه زیادی در نظر گرفته نشده باشد. قالیچه ها در مقایسه با فرش ها به جهت ابعاد کوچک تر راحت تر تمیز میشود و به راحتی می توانید جابجا کرده و در مکان دیگری شستشو دهید. 

11.  تعویض فیلترهای هوا به صورت مستمر

فیلترهای هوای علاوه بر تهویه مطبوع فضای خانه از ورود گرد و غبار و خاک و سایر اجسام به داخل خانه جلوگیری می کند، در صورت عدم تعویض مرتب فیلترهای هوا، به راحتی گرد و خاک وارد فضای خانه می شود و باعث نفوذ اجسام خارجی به داخل فرش میشود. 

12. پاک کردن سریع لکه های فرش

اگر به هر علتی لکه های مواد غذایی بر روی فرش ریخته شد لازم است هرچه سریع تر آنرا تمیز کند، اما آنرا به فرش مالش ندهید. این کار باعث می شود تا حد زیادی از آلوده شدن فرش توسط لکه های فرش جلوگیری کرد. روش های گوناگونی برای پاک کردن انواع لکه فرش وجود دارد که بسته به نوع لکه ی که بر روی فرش ریخته شده است لازم است راهکاری در نظر بگیرید. 

چطور لکه های فرش را پاک کنیم؟

تمامی موارد ذکر شده در بالا باعث مراقبت از فرش و در نهایت باعث افزایش طول عمر فرش میشود. 

سخن آخر 
مراقبت از فرش به دو جهت حاض اهیمت است: 
-    بهبود زیبایی و استحکام فرش 
-    مراقبت های بهداشتی و سلامتی

اگر فرش شما تمیز نباشد، ممکن است شکل زیبای آن به شدت تحت تاثیر گرد و خاک و لکه های مختلف قرار گیرد. با مراقبت مناسب از فرش، می توانید بهبود ظاهر فرش خود را تضمین کنید و برای سال ها از زیبایی آن لذت ببرید. همچنین، فرش ممکن است محل زندگی بسیاری از باکتری ها و ویروس ها باشد. با رعایت مراقبت های بهداشتی برای فرش خود، می توانید به جلوگیری از شیوع بیماری های مختلف کمک کنید.

0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *